Μια ανάσα από την παραμονή ο Παναθηναϊκός (vid)

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε ακόμη περισσότερο την πόρτα παραμονής και ταυτόχρονα έσπρωξε την ΕΑ Πατρών στην Α2.

Άνοιξε ακόμη περισσότερο την πόρτα παραμονής στην Volleyleague και ταυτόχρονα έσπρωξε την ΕΑ Πατρών στην Α2. Ο λόγος για τον Παναθηναϊκό ο οποίος παρουσία των οπαδών του για πρώτη φορά στην φετινή χρονιά στο Μετς, πήρε και το δεύτερο παιχνίδι των πλέϊ άουτ με την ΕΑ Πατρών και πλέον την προσεχή Τρίτη με τρίτη και τελευταία νίκη στην Πάτρα σφραγίζει την παραμονή του στα σαλόνια της Volleyleague.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη επικράτησε 3-2 (25-18, 23-25, 23-25, 25-21, 15-12) των Πατρινών σε ένα δραματικό παιχνίδι που κράτησε 122 λεπτά και είχε διακοπές αλλά και πολλές ανατροπές. Στο 4-2 του πρώτου σετ άγνωστοι πέταξαν πέτρα η οποία έσπασε τζαμί, τα θραύσματα του οποίου από θαύμα δεν τραυμάτισαν κάποιον αθλητή. Υπήρξε δεκάλεπτη διακοπή προκειμένου να καθαριστεί το γήπεδο. Στο ματς οι Πατρινοί έφθασαν δύο φορές κοντά στη νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν. Προηγήθηκαν 2-1 σετ και 9-5 στο πέμπτο αλλά οι “πράσινιοι” αποφασισμένοι και με τη βοήθεια του κόσμου τους ανέτρεψαν τα δεδομένα και πήραν το ματς με τον Αγγελόπουλο να βοηθάει τον Γκορμπάτκοφ στο σκοράρισμα.

«Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα σε συνδυασμό με την εύκολη κατάκτηση του 1ου σετ έφερε μια χαλαρότητα, παρότι είχαμε πει πως πρέπει να ξεχάσουμε το πρώτο ματς. Υποτιμήσαμε την ΕΑΠ με αποτέλεσμα να γίνουν εύκολα λάθη και να χαθεί ο ρυθμός. Καταφέραμε με μεγάλη προσπάθεια να γυρίσουμε το παιχνίδι και να το κερδίσουμε», είπε μετά το ματς ο Δημήτρης Καζάζης και συνέχισε: «Ακόμα όμως δεν έχει τελειώσει τίποτα. Η ΕΑΠ ήταν πολύ καλύτερη σε σχέση με τον πρώτο αγώνα. Πρέπει να πάμε την Τρίτη στην Πάτρα και να τελειώσουμε την σειρά». Από την πλευρά του ο Αντώνης Γεράνιος της ΕΑΠ παραδέχθηκε αρχικά: «Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία, γιατί θεωρώ πως σχεδόν σε όλο το παιχνίδι ήμασταν καλύτεροι. Το περιμέναμε πως το παιχνίδι θα πάει κάπως έτσι. Κάθε μέρα που περνάει γινόμαστε καλύτεροι.,. Λίγο ο κόσμος, λίγο η τύχη του ΠΑΟ που ρίσκαρε στο τάι μπρέικ που δεν το περιμέναμε, αλλά και το νεαρό της ηλικίας των υποδοχέων μας, έφερε την ήττα στις λεπτομέρειες».

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 4 (4/5 επ.), Αγγελόπουλος 12 (4/8 επ., 5 άσοι. 3 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Γκορμπάτκοφ 14 (7/27 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 45% άριστες), Ζουπάνης 14 (9/16 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 54% υπ. – 35% άριστες / Πιπέργιας, Κόλεφ 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 11% άριστες), Στίγγας 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ)
ΕΑΠ (Γεράνιος): Παπαδόπουλος Π. 13 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 29% άριστες), Βούγιοβιτς 2, Μακρυγιάννης 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ασπιώτης 21 (16/36 επ., 5 μπλοκ), Μίλεφ 8 (6/19 επ., 63% υπ. – 34% άριστες), Καραγιάννης -λ 48% υπ. – 43% άριστες) / Χρυσανθακόπουλος, Πατρινός