Ο Παμβοχαϊκός 3-1 τη Λαμία στο επαρχιακό ντέρμπι

Από θέση σερβίς νίκησε ο Παμβοχαϊκός τη Λαμία στο επαρχιακό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague. Η ομάδα του Ζαλμά δεν πτοήθηκε παρά το γεγονός ότι μετά από πέντε δικά της χαμένα σετ μπολ έχασε το πρώτο σετ με 30-28 και με αντεπίθεση διαρκείας από το 4-7 του δευτέρου χάλασε την υποδοχή της Λαμίας και πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ.

Από θέση σερβίς νίκησε ο Παμβοχαϊκός τη Λαμία στο επαρχιακό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague. Η ομάδα του Ζαλμά δεν πτοήθηκε παρά το γεγονός ότι μετά από πέντε δικά της χαμένα σετ μπολ έχασε το πρώτο σετ με 30-28 και με αντεπίθεση διαρκείας από το 4-7 του δευτέρου χάλασε την υποδοχή της Λαμίας και πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ (28-30, 25-16, 25-11, 25-14).

Οι φιλοξενούμενοι κλάταραν στην πίσω ζώνη στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ και οι γηπεδούχοι με σερί 15-9 μετέτρεψαν το εις βάρος τους 4-7 σε 19-10 με το ματς να κυλάει στον ίδιο ρυθμό και στα επόμενα δύο κερδισμένα για τον Παμβοχαϊκό σετ. «Υπήρχε νευρικότητα στην αρχή και στο πρώτο σετ πληρώσαμε τρεις χαμένες κόντρες, όπου δεν τελειώσαμε εύκολες φάσεις. Στα άλλα τρία σετ όμως δούλεψε καλά το σερβίς μας, και ήρθε φυσιολογικά το αποτέλεσμα», είπε ο Νίκος Ζαλμάς ο οποίος αυτή τη φορά παραδέχθηκε ότι: «Η ομάδα σε διαδικασία αγωνιστικής ανόδου και ν συνεχίσουμε έτσι πιστεύω ότι θα είμαστε στην πρώτη πεντάδα της κανονικής περιόδου».

Ωστόσο όπως σημείωσε: «Πρέπει να είμαστε υπομονετικοί, τα ρόστερ αλλάζουν συνεχώς κι εμείς πρέπει να ανεβάσουμε κι άλλο την απόδοση μας». Από την πλευρά του ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δεν έψαξε να βρει δικαιολογίες για την ήττα και την εμφάνιση της ομάδας του. «Ήμασταν πολύ κακοί σήμερα. Η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης ήταν ο σημαντικότερος λόγος που ήρθε η άσχημη εμφάνιση και το αποτέλεσμα. Δεν είναι δικαιολογία η Ευρώπη γιατί είχαμε μέρες ξεκούρασης. Απλώς η ομάδα ήταν κατώτερη του αναμενομένου με κάκιστη παρουσία σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και ήρθε αυτό το εύκολο 3-1 με εξαίρεση το πρώτο σετ».

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 11 (9/19 επ., 1 άσο, 52% υπ. – 34% άριστες), Ποτότσνικ 15 (13/23 επ., 2 άσοι, 78% υπ. – 48% άριστες), Στιβαχτής 5 (4/6 επ.), Ντουσάρμ 19 (17/33 επ., 2 άσοι), Κατσανεβάκης 12 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Καραγιάννης 13 (6/8 επ., 7 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (86% υπ. – 86% άριστες) / Κούλας, Μιχαήλογλου, Κατσαπούνης, Μπάκας.
Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 10 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 34% άριστες), Κόβακς 4 (4/13 επ.), Παντακίδης 10 (7/12 επ., 2 άσοι), Ανάγνου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 30% άριστες), Τσούροβιτς 21 (20/45 επ.), Γκαράς -λ (65% υπ. – 55% άριστες) / Βλαχόπουλος, Δραγκίδης.