«Φωτιά» στο φιλέ η Κομοτηνή, «πλήγωσε» με 3-1 την ΑΕΚ

Ιστορικό βράδυ για την Κομοτηνή. Η ομάδα της Ροδόπης στον τρίτο της αγώνα στην Volleyleague κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη μετά από 20 χρόνια αναμονής. Η Κομοτηνή νίκησε 3-1 σετ (25-23, 25-23, 22-25, 25-21) την ΑΕΚ έχοντας τρεις μεγάλους πρωταγωνιστές.

Ιστορικό βράδυ για την Κομοτηνή. Η ομάδα της Ροδόπης στον τρίτο της αγώνα στην Volleyleague κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη μετά από 20 χρόνια αναμονής. Η Κομοτηνή νίκησε 3-1 σετ (25-23, 25-23, 22-25, 25-21) την ΑΕΚ έχοντας τρεις μεγάλους πρωταγωνιστές. Ο Νουράγκουα στην επίθεση (26π., 24/46 επιθέσεις) ο Ρενάν στο μπλοκ (8) και ο σταθερός Ανέστης Δαλακούρας (16π.) έκαναν την περισσότερη δουλειά με την Ένωση να μην μπορεί να κόψει στο φιλέ τους γηπεδούχους. Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με επίθεση του Παπαδόπουλου (μπήκε στη θέση του υστερήσαντα Τζιουμάκα) 23-22 αλλά Νουράγκουα, Ρενάν και Χριστόφας (άσσος) έγραψαν σερί 3-0 και πήραν προβάδισμα. Στο ίδιο έργο θεατές γίναμε και στο δεύτερο σετ με την Κομοτηνή να έχει συνεχώς το προβάδισμα. Με καρφί του διακριθέντα Νουράγκουα προηγήθηκε 23-21 με τον Χριστόφα (πολύ καλή παρουσία) και πάλι να βάζει την υπογραφή του για το 25-23. Η ΑΕΚ διόρθωσε τα λάθη της και με τον Παπαδόπουλο να ανεβάζει την αποτελεσματικότητά του (πήρε 8 από τους 25 πόντους) κατάφερε να μειώσει στα σετ σε 2-1. Στο τέταρτο σετ η Κομοτηνή εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ και με το μπλοκ να δουλεύει ρολόι το κατέκτησε με 25-21 με τον Ανέστη Δαλακούρα να παίρνει με stop τον τελευταίο πόντο. Στοίλοβιτς και Μότα προσπάθησαν για την Ένωση.

Οι πόντοι της Κομοτηνής προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 6 (6/14 επ., 64% υπ. – 36% άριστες), Μπερτασόνι 1 (μπλοκ), Ρενάν 16 (7/12 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 16 (14/25 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 31% άριστες), Νουράνγκουα 26 (24/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστόφας 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 55% υπ. – 30% άριστες), Μπανιώτης (λ), Ανδρεάδης, Καβαρατζής.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Στοΐλοβιτς 17 (15/27 επ., 2 άσσοι, 78% υπ. – 45% άριστες), Κανέλλος 3 (3/9 επ.), Τζιουμάκας 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Μότα 14 (12/20 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. – 16% άριστες) / Γκαράς (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Σωνάκης (λ, 50% υπ. – 33% άριστες), Λιόκα 1 (1/2 επ.), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Μαυραγάκης 3 (3/4 επ.), Λάππας.