Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός, 3-0 την Κύζικο (video)

Χωρίς πρόβλημα πέρασε από τους Αγίους Θεοδώρους ο Ολυμπιακός επικρατώντας άνετα 3-0 σετ (25-15, 29-27, 25-22) της Κύζικου με τοπ σκόρερ τον Τσούπκοβιτς.  Στα πλέι οφ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή.

Η Κύζικος Νέας Περάμου πάλεψε για να πάρει το σετ που θα την κράταγε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματσιέλ και πλέον η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου θα μπει στα πλέι άουτ με αντιπάλους την Παναχαϊκή και τον Ηρακλή Χαλκίδας. Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ είχε συνέχεια προβάδισμα 1-2 πόντων. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 24-22, αλλά ο Ματσιέλ με επίθεση και ο Σονάρι με πρώτο χρόνο η Κύζικος ισοφάρισε 24-24. Ο Ολυμπιακός είχε όλα τα σετ μπολ και με το χαμένο σερβίς του Σονάρι και την επίθεση του Κοκκινάκη έγινε το 29-27 και το 2-0 σετ. Στο 3ο σετ η Κύζικος ξέφυγε με +4 (12-8) και με τον Ματσιέλ έφτασε τη διαφορά στο +5 (15-10). Ο Ολυμπιακός με καλό σερβίς από τον Στιβαχτή και αποτελεσματικό μπλοκ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 22-19 φτάνοντας στην κατάκτηση της νίκης.

Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 5 (4/5 επ, 1 άσσος), Σονάρι 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκούλακ 7 (6/16 επ, 1 άσσος, 62% υπ – 24% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 12 (12/20 επ, 53% υπ – 29% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 62% υπ – 54% άριστες), Δρογκάρης 1 (1/2 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 2 (2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Ζουπάνι 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Κοκκινάκης 12 (12/16 επ, 60% υπ – 40% άριστες), Φράγκος 13 (9/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ – 30% άριστες), Άθος Κόστα 6 (3/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (14/24 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 54% υπ – 15% άριστες).