Δέκα στα δέκα ο αήττητος Ολυμπιακός

Χωρίς να χάσει ματς (10 στα 10) και σετ (30-0) ολοκλήρωσε o Ολυμπιακός τον πρώτο γύρο της Volleyleague, κάτι που δεν έχει ξαναγίνει στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλήτριες του Κοβάτσεβιτς νίκησαν στο «Μελίνα Μερκούρη» 3-0 σετ (25-12, 25-13, 25-11) και τον Πανναξιακό που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Ο Ολυμπιακός είχε υπεροπλία στο σέρβις (14-1 οι άσσοι), στο μπλοκ (7-3) αλλά και στην επίθεση (44%-21% η αποτελεσματικότητα). Ο Πανναξιακός, ηττήθηκε μετά από 3 σερί νίκες και από τους 36 συνολικά πόντους που πήρε από τον αντίπαλό του, οι 17 προήλθαν από λάθη των «ερυθρόλευκων». Με την γηπεδούχο ομάδα πραγματοποίησε το πρώτο της σερβίς στην φετινή περίοδο και η Αλίκη Κωνσταντινίδου η οποία επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά τον σοβαρό τραυματισμό που είχε στις αρχές Απριλίου.

Σημειώνουμε ότι στο παρελθόν οι ομάδες με τις λιγότερες απώλειες σετ σε ένα πρωτάθλημα, είναι ο Παναθηναϊκός τη σεζόν 2006-2007, όπου έχασε συνολικά 5 σετ, και η ΑΕΚ τη σεζόν 2011-2012 που έχασε 4.  Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 14 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 1 άσσο, 15 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (2/6 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέμερ 5 (4/13 επ., 1 άσσος, 55% υπ.), Πολ 13 (8/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 86% υπ.), Λαμπρούση 10 (6/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 10 (10/20 επ.) / Κοκκινάκη (λ, 71% υπ.), Κονόμι (λ), Κωνσταντινίδου, Νομικού, Παπαδοπούλου 1 (άσσος).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Ντάλτον 7 (6/23 επ., 1 άσσος), Διώτη (37%% υπ.), Κάλτερ 3 (1/17 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.), Καλαντάτζε 3 (3/8 επ.), Σεφεριάδου, Μπράουν 3 (3/5 επ.) / Ιακωβίδου (λ, 29% υπ.), Νούσια 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.), Κατερίνη, Μπολέτου.