Στο καναβάτσο και η ΑΕΚ από την Κηφισιά

Μετά τον Ολυμπιακό και η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην Κηφισιά.

Μετά τον Ολυμπιακό και η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην Κηφισιά. Η ομάδα του Ζαλμά πανηγύρισε την 9η νίκη της στο πρωτάθλημα της Volley League επικρατώντας της ΑΕΚ στο Μετς με 3-1 σετ (23-25, 25-19, 25-17, 25-23) εξασφαλίζοντας την 6η θέση στη βαθμολογία, ενώ διατηρεί και ελπίδες ακόμα και για την 5η θέση εφόσον ο Παμβοχαϊκός ηττηθεί από τον Ηρακλή και την τελευταία αγωνιστική η Κηφισιά νικήσει τον Παναθηναϊκό με τρίποντο. Η ΑΕΚ ήθελε νίκη ακόμα και με 3-2 σετ για να εξσφαλίσει την 8η θέση αλλά δεν τα κατάφερε. Παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ δεν ήταν αποτελεσματική στην επίθεση και γνώρισε την ήττα παρότι και στο 4ο σετ έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε 2-2 σετ. Το σοβαρό είναι ο τραυματισμός του διαγώνιου της Ηρακλή Παπαδόπουλου ο οποίος θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασης του. Η Κηφισιά έκανε ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση με σταθερή υποδοχή και υπεροχή στην επίθεση. Ξεχώρισαν τα 6 μπλοκ του Ρεκ αλλά και η καλή απόδοση Χαντ, Λάανε. Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς: 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Ακης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 1π. (1/4επ.), Σαλαφζούν 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (9/21, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 20 (19/30, 1 μπλοκ, 72%υπ., 28%αρ.), Κανέλλος 5 (5/7), Ιμπρχίμοφ 6 (3/9επ., 3 άσσοι, 65%υπ., 30%αρ.) / Γκαράς (λ. – 53%υπ., 29%αρ.), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 1 (1/1), Τζιουμάκας 4 (2/8, 2 άσσοι), Λάππας 6 (5/9, 1 μπλοκ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 13 (10/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 23%αρ.), Ρεκ 10 (3/4επ., 6 μπλοκ), Χαντ 20 (19/33, 1 άσσοι), Λάανε 14 (11/16, 3 άσσοι, 62%υπ., 19%αρ.), Λόπαρ 9 (6/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ. – 32%υπ., 23%αρ.), Γκούζντα (λ), Ρούσσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης.

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου.