Πάρτι της Λαμίας στη Γλυφάδα (video)

Με άσσο του Δημητριάδη στο 14-12 του πέμπτου σετυ και κορυφαίους παίκτες τους Πέτι και Ριζόπουλο η Λαμία έσπασε την έδρα της ΑΕΚ επικρατώντας με 3-2 σετ (25-22, 25-23, 23-25, 19-25, 15-12).

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιάτση είναι ισόβαθμη στην 3η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς με τον Ολυμπιακό. Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τη Λαμία και η δεύτερη εκτός έδρας με 3-2 σετ μετά την επικράτηση στην έδρα της Παναχαϊκής. Η ΑΕΚ είχε τραγική υποδοχή και  για δεύτερη αγωνιστική γνωρίζει ήττα και είναι η πρώτη στην έδρα της.

Η «Ενωση» αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Μαντέκα (έχει σχίσει το μάτι του στον αγώνα με τον Εθνικό) βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ και μετρίασε τις απώλειες όταν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και να πάρει έναν βαθμό που την φέρνει στην 4η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον ΠΑΟΚ στους 9 βαθμούς. Γεμάτη ήταν η κεντρική εξέδρα του «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας με τους οπαδούς της ΑΕΚ να έχουν δυναμική παρουσία. Το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ όπου οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί μέχρι το 7-7.

Ο Όλιεμαν με επίθεση έκανε το 8-7 και ο Παγιάν με άουτ επίθεση έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στη Λαμία που τη διατήρησε μέχρι το 13-11. Ο Πέτρογλου μείωσε 13-12 αλλά ο Ριζόπουλος με επίθεση και ο Δημητριάδης με άσσο τελείωσαν τον αγώνα.

Ο Μαντέκας και οι τρεις βαθμοί

«Κρατάμε τους βαθμούς. Σε όποια έδρα και να παίζεις πάλι δύσκολο θα είναι. Θα αξιοποιήσουμε τη νίκη μετά το επόμενο παιχνίδι (σ.σ. Παναθηναϊκός)» είπε ο Γιώργος Γιάτσης για τους νικητές ενώ ο προπονητής της ΑΕΚ Γιώργος Κλαρούδας στάθηκε στην απουσία του Μαντέκα:

«Στους αγώνες που δώσαμε στην αρχή του πρωταθλήματος ήμασταν το αουτσάιντερ και καταφέραμε να δείξουμε ένα καλό πρόσωπο. Σήμερα είχαμε τον τίτλο του φαβορί αλλά η εγώ ήξερα ότι όλη την εβδομάδα είχαμε πολλά προβλήματα. Μας έλειψε πολύ σήμερα ο Μαντέκας ο οποίος ήταν τραυματίας και δεν μπόρεσε να μας βοηθήσει στο κομμάτι της υποδοχής. Δεν είχαμε εναλλακτικές λύσεις. Βελτιώσαμε λίγο την απόδοσή μας στο σετ Νο 3 και Νο 4 αλλά στο τάι-μπρέικ επέστρεψαν τα λάθη στο φιλέ και στην υποδοχή. Μετά το καλό ξεκίνημα αυτή η ήττα μας προσγειώνει λίγο ανώμαλα. Πρέπει να ανασκουμπωθούμε γιατί μας περιμένει δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια. Εκεί θα δείξουμε τις αντοχές μας και τα ψυχικά μας αποθέματα».

Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 11 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Καλαϊτζίδης 6π (5/9 επ, 1 μπλοκ), Τόρρες 12 (9/12 επ, 3 μπλοκ), Γκένς 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Παγιάν 17 (15/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 13 (9/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 15 (12/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. – 54% υπ – 43% άριστες), Τοκάνης, Κρέτσης

ΓΣ Λαμία (Γιώργος Γιάτσης): Πέτι 20π (14/30 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαβάγια 12 (8/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ολίεμαν 23 (18/42 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Καββαδάς 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ) / Εφραιμίδης (λ. – 39% υπ, 24% άριστες), Καρβουνής 1 (1 άσσος), Μητρόπουλος