Η μεγάλη “κλοπή” της ΑΕΚ στην Πυλαία (video)

Ούτε οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές της μεγαλύτερης "κλοπής" στην Volleyleague δεν πίστευαν ότι τα είχαν καταφέρει. Δεν πίστευαν οι παίκτες της ΑΕΚ πως μπόρεσαν, ενώ έχαναν 2-0 σετ και 18-10 και 24-21 στο τέταρτο σετ να "κλέψουν" τη νίκη με 3-2 σετ (26-28, 22-25, 25-20, 27-25, 15-7) από τον ΠΑΟΚ. Και όμως έγινε.

Ούτε οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές της μεγαλύτερης “κλοπής” στην Volleyleague δεν πίστευαν ότι τα είχαν καταφέρει. Δεν πίστευαν οι παίκτες της ΑΕΚ πως μπόρεσαν, ενώ έχαναν 2-0 σετ και 18-10 και 24-21 στο τέταρτο σετ να “κλέψουν” τη νίκη με 3-2 σετ (26-28, 22-25, 25-20, 27-25, 15-7) από τον ΠΑΟΚ. Και όμως έγινε.

Η καρδιά της Ένωσης κτύπησε δυνατά στην Πυλαία όταν άρχισαν να σφίγγουν τα …γάλατα. Στο 24-21 του Δ΄ σετ και ενώ οι φίλοι αλλά και οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν το τρίποντο οι “κιτρινόμαυροι” γύρισαν τον διακόπτη. Με δύο επιθέσεις του Παπακυριακού από το κέντρο και τρία σερί μπλοκ σε Τζελάτη, Μίλκοφ και Ποτότσνικ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 25-24.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 25-25 αλλά επίθεση και άσος του Πέτρογλου διαμόρφωσαν το τελικό 27-25.  Στο πέμπτο σετ ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε στο γήπεδο με την ΑΕΚ να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την ψυχολογία της να ολοκληρώνει την ανατροπή διαμορφώνοντας το 15-07. Η λήξη του αγώνα βρήκε παίκτες, προπονητές και παράγοντες να πανηγυρίζουν σαν μικρά παιδιά τη νίκη, που ήρθε μέσα από αντιξοότητες και προβλήματα τραυματισμών (Μαντέκας, Καλαϊτσίδης). Ανταμοιβή τους το χειροκρότημα που εισέπραξαν από μερίδα οπαδών του ΠΑΟΚ οι οποίοι αναγνώρισαν τον άθλο που πέτυχαν τα παιδιά με τα κιτρινόμαυρα και έσπευσαν να τους το δείξουν.

“Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Γύρισε ένα σετ που ήταν για αυτή χαμένο. Δυστυχώς χάσαμε έναν δικό μας αγώνα γιατί δεν ολοκληρώσαμε την καλή δουλειά που ξεκινήσαμε στα δύο πρώτα σετ και χάσαμε το 4ο σετ ενώ είχαμε μεγάλη διαφορά. Πρέπει να αναλύσουμε τα αίτια της ήττας. Στεναχωριόμαστε αλλά πρέπει να δούμε την πορεία όλου του πρωταθλήματος. Δεν είναι ανεπανόρθωτη ζημιά» είπε ο Τζελάτης ενώ ο κόουτς της ΑΕΚ Γιώργος Κλαρούδας δήλωσε:

«Νιώθω ότι κλέψαμε τον αγώνα από τον ΠΑΟΚ. Δεν παίζαμε καλά στην αρχή. Όταν αρχίζαμε να πιέζουμε σταματήσαμε να κάνουμε λάθη. Πήγαμε πόντο πόντο, μας βγήκαν οι φάσεις και κάναμε μια μεγάλη ανατροπή. Μετά το 2ο σετ ο ΠΑΟΚ εφησύχασε και πίστεψε πως θα νικήσει. Είναι μία καλή νίκη. Ακόμα είναι αρχή στο πρωτάθλημα και δε μπορώ να πω περισσότερα για το που μπορεί να φτάσει η ομάδα».

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 69 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 27 επιθέσεις.

ΠΑΟΚ (Καζάζης): Παντακίδης 7π, (2/8 επιθ, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χαραλαμπίδης 5π. (3/7 επιθ, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ποτόσνικ 10 (9/25 επιθ, 69% υπ, 1 άσσος), Μίλκοφ (14π., 13/25 επιθ, 63% υπ, 1 μπλοκ, 63% υπ), Ντάμποβιτς 4 (1/2 επιθ, 3 μπλοκ), Τζελάτι 27 (23/52 επιθ, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 73% υπ), Στεφανίδης, Πιπεργιάς, Νικοφορίδης (1 άσσος), Παλέντζας, Στίγγας (5π, 1/9 επιθ, 2 μπλοκ).

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Τόρρες 15π., (10/16 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκενς 3 (1/5, 2 μπλοκ), Παγιάν 22 (21/39, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (8/26, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπακυριάκου 14 (7/14, 6 μπλοκ, 1 άσσος), Πέτρογλου 25 (21/38, 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Γκούζντα (λ. – 60% υπ., 45% άριστες), Μαντέκας, Τοκάνης 1, Κρέτσης, Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ.).