Περίπατος για Λιθουανία

Αποδίδοντας μπάσκετ αξιώσεων η «οικοδέσποινα» του Ευρωμπάσκετ Λιθουανία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Σερβία την οποία νίκησε 100-90

Αποδίδοντας εντυπωσιακό μπάσκετ η «οικοδέσποινα» του Ευρωμπάσκετ Λιθουανία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Σερβία, στην πρεμιέρα της Β’ φάσης, που διεξάγεται στο Βίλνιους. Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα επικράτησαν 100-90 των «πλάβι», συμπλήρωσαν δύο νίκες στον Ε’ όμιλο (είχαν μεταφέρει 1 νίκη-1 ήττα από την Α’ φάση) και υποχρέωσαν τους Σέρβους στη δεύτερη ήττα τους (είχαν μεταφέρει 1 νίκη-1 ήττα).

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας της Λιθουανίας μετέτρεψαν τον αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο σε παράσταση για ένα ρόλο. Τα 27/43 δίποντα, 11/20 τρίποντα, 13/19 βολές και οι 25 ασίστ των διοργανωτών μιλούν από… μόνα τους, ενώ με μία πεντάδα παικτών να τελειώνει τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων η Σερβία δεν είχε καμία τύχη… Με πρωταγωνιστή τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο δεύτερο δεκάλεπτο (έφτασε τους 10 πόντους), η Λιθουανία δεν πτοήθηκε από την κυριαρχία του Κρστιτς κάτω από τα καλάθια και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (54-44). Η διαφορά διατηρήθηκε στο +10, ενώ περίπου επτά λεπτά πριν τη λήξη πήρε τη μέγιστη τιμή (+14, 84-70). Κρστιτς (21π.), Σαβάνοβιτς (16π.) και Τεόντιστς (16π.) πάλεψαν για την υπέρβαση, αλλά απέναντι στους σεληνιασμένους Λιθουανούς που εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία αιφνιδιασμού που τους δόθηκε, δεν είχαν τύχη…

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-54, 68-78, 90-100

ΣΕΡΒΙΑ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τεόντοσιτς 16 (4), Τέπιτς 12, Ράσιτς 3, Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς 2, Σαβάνοβιτς 16 (1), Κέσελ 6 (2), Κρστιτς 21, Πέροβιτς 4, Ματσβάν 8.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεστούτις Κεμζούρα): Καουκένας 8, Καλνιέτις 19 (5), Πόσιους 13 (2), Γιανκούνας 13 (1), Σονγκάιλα 2, Γιασάιτις 9 (1), Βαλαντσιούνας 18, Γιασικεβίτσιους 14 (2), Γιαβτόκας 4.