Ο Πάρκερ νίκησε τον Νοβίτσκι…

Η Γαλλία αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι του Β' ομίλου (Σιαουλιάι) του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Οι «τρικολόρ» επικράτησαν 76-65 της Γερμανίας, έκαναν το «3 στα 3» και υποχρέωσαν τους τα «πάντσερ» στην πρώτη ήττα τους.

Η Γαλλία αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι του Β’ ομίλου (Σιαουλιάι) του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Οι «τρικολόρ» επικράτησαν 76-65 της Γερμανίας, έκαναν το «3 στα 3» και υποχρέωσαν τους τα «πάντσερ» στην πρώτη ήττα τους. Επιθετικό ρεσιτάλ του Τόνι Πάρκερ με 32 πόντους και 6 ασίστ για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 29-28, 58-40, 76-65

Ένα ξέσπασμα της Γαλλίας στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για την ομάδα του Βενσάν Κολέ, προκειμένου να μπει σε τροχιά νίκης. Με τον Πάρκερ να μην μπορεί να αναχαιτιστεί από την αντίπαλη άμυνα η Γαλλία, που περιόρισε τον Νοβίτσκι, ενώ κράτησε σε όλο τον αγώνα τον έτερο ΝΒΑερ, Κρις Κέιμαν, στους 8 πόντους, έτρεξε επιμέρους σκορ 29-12 και με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκε να κερδίζει με +18 πόντους (58-40). Τυπικής διαδικασίας η τελευταία περίοδος με τους «τρικολόρ» να πανηγυρίζουν τη νίκη με 76-65.

ΓΑΛΛΙΑ (Βενσάν Κολέ): Νοά 8, Μπατούμ 14 (2), Σεραφίν 2, Πάρκερ 32 (2), Τραορέ 4, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 2, Ντιαό 2, Ζελαμπάλ 10 (2).
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ντιρκ Μπάουερμαν): Μπενζίνγκ 3, Χέρμπερ , Χάμαν 7, Σούλτσε, Σάφαρτζικ 12 (2), Όλμπρεχτ 1, Σβέθελμ 7 (1), Κέιμαν 8, Νοβίτσκι 20 (1), Γιάγκλα 1.