Σαν οικοδέσποινα!

«Με το δεξί» μπήκε στο Ευρωμπάσκετ η «οικοδέσποινα» Λιθουανία. Το σύνολο του Κεστούτις Κεμζούρα επικράτησε 80-69 της Μ.Βρετανίας, σε αγώνα για την 1η ημέρα του Α' ομίλου (Πανεβέζις).

«Με το δεξί» μπήκε στο Ευρωμπάσκετ η «οικοδέσποινα» Λιθουανία. Το σύνολο του Κεστούτις Κεμζούρα επικράτησε 80-69 της Μ.Βρετανίας, σε αγώνα για την 1η ημέρα του Α’ ομίλου (Πανεβέζις). Κορυφαίοι των Λιθουανών οι Ριμάντας Καουκένας, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τους Βρετανούς ο φόργουορντ των Σικάγο Μπουλς, Λούολ Ντενγκ, προσπάθησε με νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (25π.-10ρ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 49-39, 54-57, 80-69

Η Μ.Βρετανία έδειξε ικανή για την υπέρβαση κατά το τρίτο δεκάλεπτο, όταν με ασφυκτική άμυνα και αποδοτική επίθεση έτρεξε επιμέρους σκορ 18-5 και έκλεισε την περίοδο στο +3 (57-54). Ωστόσο, οι «οικοδεσπότες» με αιχμή του δόρατος τα ριμπάουντ (43 έναντι 32 των Βρετανών), αλλά και την παραδοσιακή ευστοχία από τα 6.75 συγκεντρώθηκαν στον… επίλογο του αγώνα, απάντησαν με επιμέρους σκορ 26-12 και έφτασαν στη νίκη με 80-69.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεστούτις Κεμζούρα): Καουκένας 16 (2), Καλνιέτις 7 (1), Πόσιους 6, Γιανκούνας 2, Σονγκάιλα 5, Γιασάιτις 11 (3), Βαλαντσιούνας, Κ.Λαβρίνοβιτς 12 (3), Γιασικεβίτσιους 13 (1), Πετραβίτσιους 4, Γιαβτόκας 4.
Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ερικ Φιντς): Αντεγκμπόγιε, Λόρενς, Λένζλι, Σάλιβαν 2, Ντενγκ 25 (1), Φρίλαντ 14, Ρέινκινγκ 13 (3), Κλαρκ 15 (1), Μπόατενγκ.