Έκλεισε η “τετράδα”

Η Λιθουανία νίκησε με 81-77 την Ιταλία και πήρε το τελευταίο "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Αντίπαλος της ομάδας του Γιόνας Καζλάουσκας στους "4" θα είναι η Κροατία.

Η Λιθουανία νίκησε με 81-77 την Ιταλία και πήρε το τελευταίο “εισιτήριο” για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Αντίπαλος της ομάδας του Γιόνας Καζλάουσκας στους “4” θα είναι η Κροατία.

Η «Λιέτουβα» μπήκε καλύτερα στο παρκέ της «Στόζιτσε Αρένα» και προηγήθηκε 22-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Καλνιέτις και Σεϊμπούτις είχαν μεγάλα κέφια, με τους Ιταλούς παρόλα αυτά να αντιδρούν στη συνέχεια και να μαζεύουν το σκορ στο ημίχρονο (40-39).

Το ματς έδειχνε πως θα είναι επεισοδιακό, με τους παίκτες του Πιανιτζάνι να παίζουν καλή άμυνα και να παίρνουν το προβάδισμα στο 30′ με 58-57. Ο Μπελινέλι ήταν ο κορυφαίος των Ιταλών σε αυτό το διάστημα.

Ωστόσο οι Λιθουανοί απάντησαν με το ίδιο νόμισμα. Με σούπερ άμυνα κράτησαν άποντους για έξι περίπου λεπτά τους «ατζούρι» στην τέταρτη περίοδο, ενώ την ίδια ώρα έτρεξαν σερί 14-0, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς (81-77).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 40-39, 57-58, 81-77

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας 7, Καλνιέτις 17 (7 ρ), Κουζμίνσκας, Ντ. Λαβρίνοβιτς 9, Ματσιούλις 13, Ντελινινκάιτις, Σεϊμπούτις 17 (6 ρ), Κλέιζα 5, Κσ. Λαβρίνοβιτς, Πότσιους 11, Βαλαντσιούνας 2, Γιαβτόκας

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 6, Τζεντίλε 15, Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα, Μέλι 2, Μπελινέλι 22, Ντίνερ 7, Κουζίν 4, Ντατόμε 10, Μάγκρο, Τσιντσιαρίνι 11