Έκανε το “2 στα 2” η Λετονία

Με "χρυσό" καλάθι του Γιανιτσένοκς 6" πριν το φινάλε η Λετονία κέρδισε 73-72 το Μαυροβούνιο σε ματς για τον 2ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Με “χρυσό” καλάθι του Γιανιτσένοκς 6″ πριν το φινάλε η Λετονία κέρδισε 73-72 το Μαυροβούνιο σε ματς για τον 2ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα του Άιναρς Μπεκάτσκις μετά το άνετο 86-75 επί της Βοσνίας στην πρεμιέρα.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες τόσο στην πρώτη περίοδο (17-17), όσο και μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-37). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι Λετονοί ξέφυγαν με 48-41 χάρη σε ένα σερί 7-0, αλλά οι Μαυροβούνιο όχι μόνο μάζεψαν τη διαφορά, αλλά με ένα δικό τους σερί 8-0 και αφού αρχικά είχαν ισοφαρίσει, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 67-59.

Ένα τετράλεπτο και πλέον χωρίς πόντο για τους τυπικά γηπεδούχους, ήταν αρκετό για να πάρουν οι Λετονοί τα πάνω τους και μαζί ξανά το προβάδισμα με 68-67. Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι κορυφαίοι των δύο ομάδων, Γιανιτσένοκς και Ράις, με τον πρώτο να χαρίζει τελικά τη νίκη στην ομάδα του με τζαμπ σουτ 6″ πριν το φινάλε.

Για το Μαυροβούνιο ήταν η πρώτη ήττα μετά την αγχωτική νίκη επί των Σκοπίων, ματς που κρίθηκε επίσης στον πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-37, 52-54, 72-73

Μαυροβούνιο: Βούτσεβιτς 4, Ντάσιτς 3, Ντούμπλιεβιτς 6, Ράις 24 (5 ασ.), Ιβάνοβιτς, Σε. Σέχοβιτς 8, Μπάκιτς, Α. Πόποβιτς 7, Μ. Πόποβιτς, Σου. Σέχοβιτς 1, Μπιέλιτσα 6, Σέκουλιτς 13 (6 ριμπ.)

Λετονία: Μπλουμς 5, Στρέλνιεκς 6, Μπέρζινς, Μπέρτανς 8, Γιανιτσένοκς 15, Σκέλε 6, Κούκσικς 8, Μέγερις 2, Μπέρζινς 5 (6 ριμπ.), Φρεϊμάνις 12 (7 ριμπ.), Μέιερς 5, Σελάκοφς 1