Ήττα από τα Σκόπια για την Εθνική

Για τρεις περιόδους και πλέον η Ελλάδα ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά τελικά έχασε με 77-75 από τα Σκόπια σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Ουλμ. Στο ημίχρονο η "γαλανόλευκη" είχε προβάδισμα 6 πόντων και 5 λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +9, αλλά ο Πέρο Άντιτς είχε διαφορετική άποψη.

Για τρεις περιόδους και πλέον η Ελλάδα ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά τελικά έχασε με 77-75 από τα Σκόπια σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Ουλμ. Στο ημίχρονο η “γαλανόλευκη” είχε προβάδισμα 6 πόντων και 5 λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +9, αλλά ο Πέρο Άντιτς είχε διαφορετική άποψη.

Ο σέντερ του Ολυμπιακού πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στην ανατροπή, σκοράροντας καθοριστικούς πόντους στα τελευταία λεπτά. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, η οποία είχε συνολικά 15 ριμπάουντ περισσότερα από την αντίπαλό της.

Το Σάββατο (24/8) η Εθνική θα αντιμετωπίσει σε ένα ακόμη φιλικό της προετοιμασίας ενόψει του Ευρωμπάσκετ τη Βοσνία, ενώ την Κυριακή θα δοκιμάσει τις δυνάμεις της απέναντι στην οικοδέσποινα Γερμανία.

Δεκάλεπτα: 17-15, 40-34, 58-54, 75-77.

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Μπουρούσης 9, Ζήσης 6, Σπανούλης 11, Περπέρογλου 12, Φώτσης 5, Μαυροκεφαλίδης 4, Καϊμακόγλου 10, Μπράμος 6, Πρίντεζης 4, Σλούκας 5, Κατσίβελης 3, Παπανικολάου

Σκόπια (Πίπαν): Ιλιέφσκι 10, ΜακΚάλεμπ 25, Β. Στογιανόφσκι 11, Γκετσέφσκι 3, Άντιτς 16, Τσεκόφσκι 9, Σαμαρτζίσκι 3, Ντ. Στογιανόφσκι, Μπρτσκοφ, Γκιουρόφσκι