Oλυμπιακός – Παναθηναϊκός 61-45: «Ερυθρόλευκο» three-peat!

O Oλυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό στον 5ο τελικό της Α1 Γυναικών μπάσκετ στο ΣΕΦ, κατακτώντας το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα και όγδοο στην ιστορία του!

Πιο εύστοχες και με λιγότερα λάθη οι «ερυθρόλευκες», παρά τον τραυματισμό της Νικολοπούλου νωρίς στο ματς και την απουσία της Βίτολα, κατάφεραν να κρατήσουν την έδρα τους και να κάνουν το 3-2, για το three-peat.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» με ένα σερί 8-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου, πήραν κεφάλι στο σκορ με 12-6 και δεν θα εγκατέλειπαν ποτέ το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχες, συνέχισαν να κυριαρχούν, παρά το γεγονός ότι στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, η Νικολοπούλου τραυματίστηκε στο γόνατο, μετά από ένα γλίστρημα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός για τη συνέχεια του ματς. Οι «ερυθρόλευκες», επέκτειναν το σερί τους στο 13-0 (17-6), ενώ ο Παναθηναϊκός μείωσε, σκοράροντας μετά από 9.5 λεπτά. Ωστόσο, τα λάθη των «πράσινων», επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 27-14 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Σταμολάμπρου κράτησε τον Παναθηναϊκό σε επαφή με το σκορ, αλλά η Τόμπιν απάντησε, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά και με +16 (38-22), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-26.

Στην τελευταία περίοδο, η Καρλάφτη με συνεχή τρίποντα ανέβασε τη διαφορά, που έφτασε στη συνέχεια ακόμα και το +21 (47-26). Ακολούθησε σερί 8-0 του Παναθηναϊκού για το 47-34, ενώ στη συνέχεια, οι «πράσινες», έριξαν τη διαφορά στους δέκα. Ένα μεγάλο τρίποντο της Ουίλιαμς, 3:21 πριν τη λήξη όμως, έδωσε «αέρα» στον Ολυμπιακό, με τις «ερυθρόλευκες» να αποδεικνύονται ψύχραιμες και στις βολές μέχρι το τέλος, για να σφραγίσουν την κατάκτηση του τίτλου με άνετο προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 16(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 6, Καρλάφτη  9(3), Δίελα 3(1), Χριστινάκη 11, Κολλάτου 4(1), Τόμπιν 10.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 8(2), Καρακασίδου, Παυλοπούλου 2, Τσβίτκοβιτς 7(1), Σωτηρίου 3, Αλεξανδρή 5(1), Τζόουνς 5, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15, Χαιριστανίδου.

Η Ρεμπέκα Τόμπιν του Ολυμπιακού αναδείχθηκε MVP των τελικών.