Βροχή τριπόντων και διπλό από την Γκραν Κανάρια

Η Γκραν Κανάρια πέτυχε ρεκόρ στο ισπανικό πρωτάθλημα με 19 τρίποντα στη νίκη επί της Εστουδιάντες στη Μαδρίτη (96-86). Επτά από τον Μάρκους Έρικσον, που τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους!

Οι νησιώτες ήταν σε διαβολεμένη ημέρα απέναντι στους «φοιτητές» της Εστουδιάντες, πετυχαίνοντας 57 από τους 96 πόντους τους με σουτ τριών πόντων. Μάλιστα, η «Γκράνκα» πέτυχε 34 (!) πόντους στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ανέτρεψε το 45-43 του ημιχρόνου και πήρε το προβάδισμα που διατήρησε ως το φινάλε.

Για τους νικητές, ο Έρικσον είχε 25 πόντους με 7/11 τρίποντα, ο Χάνα 14 με 3/3, ο Ραμπασέδα 11 με ¾ και ο Τζέικομπ Γουάιλι 18π και 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ο Κλαβέλ πέτυχε 22 πόντους με 5/10 τρίποντα, ενώ ο Φώτης Λαμπρόπουλος είχε 2 πόντους σε 5 λεπτά συμμετοχής.