Την έκανε… φύλλο και φτερό! (video)

Η Πόρτο έβαλε πέντε γκολ στην Σπαρτάκ και στη Μόσχα (5-2) και με συνολικό σκορ το αστρονομικό 10-3 προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Europa League!

Τα τέρματα των νικητών που προηγήθηκαν με 3-0 πέτυχαν οι Χουλκ (28΄), Ροντρίγκεζ (45΄) και Γκουαρίν (47΄), οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-1 με τον Τζιούμπα στο 52΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φαλκάο με το 11ο τέρμα του στη διοργάνωση έκανε το 4-1. Οι Ρώσοι μείωσαν εκ νέου στο 72΄ με τέρμα του Άρι και στο 89΄ ο Ρούμπεν Μικαέλ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Η υπόθεση – πρόκριση είχε κριθεί φυσικά από το πρώτο παιχνίδι και το παιχνίδι περισσότερο τυπική διαδικασία είχε. Οι “δράκοι” απέδειξαν και μέσα στο “Λουζνίκι” ότι είναι πολύ καλύτερη ομάδα από τους Ρώσους.

Τους φιλοδώρησαν με ακόμα πέντε γκολ και με την απόδοσή τους, σε συνδιασμό με τις επιθετικές αρετές των γηπεδούχων, πρόσφεραν σε όσους παρακολούθησαν το ματς, ένα πολύ όμορφο ποδοσφαιρικό απόγευμα.

Η εξέλιξη του ματς

90’+ Λήξη του αγώνα

89′ 2-5 Ο Μίκαελ πήρε το “ριμπάουντ” και με δυνατό σουτ σημείωσε το 5ο γκολ των Πορτογάλων στο ματς

86′ Συρτό αδύναμο σουτ του Άλεξ, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Χέλτον

84′ Σουτ του Χουλκ από πλάγια θέση δεξιά, μπλόκαρε σταθερά ο Ντίκαν

75′ Και πάλι ο Αρί βγήκε σε θέση βολής όμως τα… θαλάσσωσε στο τελευταίο κοντρόλ και σπατάλησε μοναδική ευκαιρία…

73′ Ο Τζ. Ροντρίγκες πέρασε στη θέση του Φαλκάο

72′ Ατομική προσπάθεια του Αρί, ο οποίος απέφυγε και τον Χέλτον και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

68′ Περισσότερο με… αγγαρεία μοιάζει το υπόλοιπο της αναμέτρησης, έχει πέσει πολύ ο ρυθμός του αγώνα

51′ 1-4 Βροχή τα γκολ στο Λουζνίκι…Ο Φαλκάο με κεφαλιά ψαράκι σημείωσε το τέταρτο γκολ των Πορτογάλων

49′ 1-3 Εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Τζούμπα, κοντινό πλασέ, η μπάλα στα δίχτυα..Η Σπαρτάκ μειώνει…

48′ Διπλή επέμβαση του Έλτον σε ισάριθμες προσπάθειες του Άλεξ

47′ 0-3 Ασίστ του Φαλκάο, άψογο τελείωμα του Γκουαρίν, η μπάλα στα δίχτυα

46′ Ο Μίσελ στη θέση του Μουτίνιο

46′ Ντ. Κομπάροφ και Αρί πέρασαν στις θέσεις των Κιρίλ Κομπάροφ και Γουέλιτον

45’+ Λήξη πρώτου ημιχρόνου…

45’+ Κόρνερ από δεξιά για τους “δράκους”, καρφωτή κεφαλιά του Ροντρίγκες, η μπάλα στα δίχτυα!

43′ Σουτ του Άλεξ από πλεονεκτική θέση, άουτ. Σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους..

38′ Σουτ του Μουτίνιο έξω από την περιοχή, άουτ

32′ Σουτ του Ροντρίγκες από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, έδιωξε ο Ντίκαν

28′ 0-1 Ο Χουλκ απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για την Πόρτο

23′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, την πήρε ο Τζούμπα για θέατρο…

13′ Συρτό σουτ του Μουτίνιο έξω από την περιοχή, άουτ

6′ Πρώτο σουτ στον αγώνα, το έκανε από μακρινή απόσταση ο Γκουαρίν, άστοχο

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε…

Γήπεδο:  Λουζνίκι
Διαιτητής: Βίκτορ Κασάε (Ουγγαρία)

Σπάρτακ Μόσχας (Βαλερί Κάρπιν): Ντίκαν, Σενσούκοφ, Γουέλιτον (46′ Αρί), Αλεξ, Μακέεφ, Σάτσι, Τζούμπα, Καριόκα, Γιακόβλεφ, Μαγκίντι, Κιρίλ Κομπάροφ (46′ Ντ. Κομπάροφ)
Στον πάγκο: Μπελένοφ, Ιμσον, Κοντίρεφ, Ομπούκοφ, Ζόμπιτς

Πόρτο (Αντρε Μπόας): Χέλτον, Περέιρα, Γκουαρίν, Μουτίνιο (46′ Μίσελ), Φαλκάο (73′ Τζ. Ροντρίγκες), Ροντρίγκεζ, Χουλκ, Φουτσίλε, Ρολάντο, Φερνάντο, Οταμέντι
Στον πάγκο: Μπέτο, Μαϊκόν, Βαέλα, Σαπουνάρου, Σόουζα