Ισραήλ – Κύπρος 2-3: Τα εύκολα δύσκολα με «χρυσή» αλλαγή τον Ιωάννου (vids)

Η Κύπρος προηγήθηκε στο ημίχρονο (0-2), όμως το Ισραήλ μέσα σε δύο λεπτά ισοφάρισε (2-2) στην επανάληψη. Το γκολ της αλλαγής Μιχάλη Ιωάννου χάρισε το «διπλό» (2-3).

Ο 20χρονος Χαράλαμπος Χαραλάμπους άνοιξε νωρίς το σκορ για τη Κύπρο μετά την προσπάθεια του Μηνά με τον ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας να βάζει με στυλ την ομάδα του μπροστά στο σκορ (0-1, 2ο λεπτό). Ο επιθετικός του Απόλλωνα, Ιωάννης Πίττας, με εξαιρετικό τελείωμα διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (0-2, 24ο λεπτό).

Το Ισραήλ με εντελώς διαφορετική συμπεριφορά κατόρθωσε να ισοφαρίσει μέσα σε 2 λεπτά! Στο 66ο λεπτό ο 18χρονος επιθετικός της Μακάμπι Τελ Αβίβ, Όσκαρ Γλουχ που ήρθε από τον πάγκο στο 2ο μέρος μείωσε για τους γηπεδούχους και έβαλε το Ισραήλ ξανά στο ματς (1-2) και ένα λεπτό αργότερα ένας άλλος που ήρθε από τον πάγκο, ο Τάι Μαρίμπο έφερε το ματς στα ίσα (2-2, 67ο λεπτό). Η Κύπρος δεν τα παράτησε και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον μέσο της Ανόρθωσης, Μιχάλη Ιωάννου, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο να σκοράρει το πρώτο του γκολ με την Εθνική ομάδα χαρίζοντας τη φιλική νίκη στη χώρα του (2-3, 82ο λεπτό).

Ισραήλ: Πέρετζ, Ντάσα, Σλόμο, Γκολντμπεργκ, Λέιτνερ, Νάτχο, Πέρετζ, Γκλουχ, Σβίρο, Άλτμαν, Γεχεζκέλ

Στον πάγκο: Ζαράφι, Γκλέιζερ Ο, Γκλέιζερ Ν, Σαφούρι, Μπαρίμπο, Λάβι, Κανιτσόφσκι, Σαρντάλ, Κανάαν, Ντειβιντ, Κάρζεφ, Γκρέχιν

Κύπρος:  Δημητρίου, Ανδρέου, Γκόγκιτς, Αντωνιάδης, Αντωνίου, Γουίλερ, Ν. Σπόλιαριτς, Χάμπος, Κάστανος, Πίττας, Χαραλάμπους

Στον πάγκο: Παναγή, Σωφρονίου, Μάμας, Οικονομίδης, Εφραίμ, Χριστοφή, Κακουλλής, Μ. Σπόλιαριτς, Παναγιώτου, Κορρέα, Λοϊζου, Ιωάννου, Σιέλης