Γαλλία – Χιλή 3-2 : Τεστ θετικό για πολλούς στο “Βελοντρόμ” (highlights)

Μετά από ένα κατά διαστήματα θεαματικό ματς στη Μασσαλία η Γαλλία νίκησε 3-2 τη Χιλή η οποία προηγήθηκε στο 6' με τον Νούνιες και στο 82' μείωσε με τον Οσόριο καθώς είχαν μεσολαβήσει τα γκολ των Φοφανά (18'), Κόλο Μουανί (26') και Ζιρού (72')

Σε ένα πολύ καλό ματς, στο “Βελοντρόμ” η Γαλλία έδειξε το γιατί ακόμα και με τα κενά της διαστήματα μπορεί να διεδικήσει νίκες και τίτλους παντού (!!) ενώ ικανοποιημένη από αυτό το φιλικό τεστ έμεινε και η Χιλή παρουσιάζοντας ένα σύνολο με ταλέντο αλλά και σωστές προσεγγίσεις κόντρας σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο.

Στα πρώτα 15 λεπτά η ομάδα της νότιας Αμερικής έδειξε πιο ζωηρή σκοράροντας στο 6′ με τον Νούνες. Η Γαλλίς βρήκε απάντηση στην πρώτη της τελική προσπάθεια με ωραίο σουτ του Φοφανά στο 18′ και επτά λεπτά αργότερα έπειτα από κεφαλιά του Κόλο Μουανί έκανε το 2-1.

Αρκετά θεαματικό και ανταγωνιστικό, συνάμα, το 2ο μέρος με τον Ζιρού να σκοράρει στο 72′ κι αφού νωρίτερα η μπάλα από κεφαλιά του Βάργκας βρήκε το δοκάρι των “τρικολόρ”.

Στο 82′ ο Οσόριο με δυνατό διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-2!