2ος Όμιλος: Στην κορυφή η Σουηδία με την αύρα του Ιμπραχίμοβιτς (vid)

Η Σουηδία επικράτησε της Γεωργίας με σκορ 1-0 στην επιστροφή του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας και ανέβηκε στην κορυφή του δεύτερου ομίλου στον οποίο μετέχει και η Ελλάδα.

Πριν από τη σέντρα του ματς η είδηση ήταν η επιστροφή του 39χρονου Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στην ενδεκάδα της Σουηδίας για πρώτη φορά μετά το 2016.

Ο επιθετικός της Μίλαν λοιπόν ήταν εκείνος που φρόντισε να ευδοκιμήσει στο 35ο λεπτό  η επιθετικότητα που έιχαν οι Σκανδιναβοί από την αρχή της αναμέτρησης, μοιράζοντας με έξοχη ενέργεια την ασίστ στον Κλάεσον για να ανοίξει το σκορ.

Η Γεωργία στο ντεμπούτο του Βίλι Σανιόλ στον πάγκο της, δυσκολεύθηκε να δημιουργήσει και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν όμως πιο θαραλλέα στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας να ενοχλήσει την άμυνα των γηπεδούχων κυρίως από στατικές φάσεις.

Στη σημαντικότερη ευκαιρία τους οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Σενγκέλια, στο 82ο λεπτό ωστόσο ο Νόρντφελντ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση για κρατήσει την εστία του ανέπαφη.

Το πρώτο ματς στην ιστορία ανάμεσα στις δύο χώρες έδωσε τη νίκη στη Σουηδία που έκανε το πρώτο θετικό βήμα στα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Την επόμενη αγωνιστική (28/3) η Γεωργία υποδέχεται την Ισπανία και η Σουηδία αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Κόσοβο.