“Αγγαρεία” για τον Άγιαξ στη Χάγη (video)

Με σβηστές τις... μηχανές, ο Άγιαξ πέρασε και από τη Χάγη, επικρατώντας 2-0 της Ντεν Χαχ με γκολ των Χούντελαρ και Νέρες και διατηρήθηκε στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Με σβηστές τις… μηχανές, ο Άγιαξ πέρασε και από τη Χάγη, επικρατώντας 2-0 της Ντεν Χαχ με γκολ των Χούντελαρ και Νέρες και διατηρήθηκε στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο “Αίαντας” πάτησε το πόδι στο… γκάζι στο πρώτο μέρος, άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με το πλασέ του Χούντελαρ μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Ζιγέχ, ενώ είχε δοκάρι και σωρεία ευκαιριών. Στο δεύτερο μέρος έπεσε ο ρυθμός, ο Άγιαξ έκανε διαχείριση δυνάμεων και “κλείδωσε” τη νίκη με το τέρμα που πέτυχε ο Ντάβιντ Νέρες στο 86ο λεπτό και πάλι μετά από ασίστ του Ζιγέχ.

Μετά από εννέα αγωνιστικές στην Eredivisie, ο Άγιαξ διατηρήθηκε στην πρώτη θέση με 23 βαθμούς, ενώ η Ντεν Χάχ βρίσκεται στη 16η θέση και εντός της επικίνδυνης ζώνης με 6 βαθμούς.