«Περίπατο» η Ιταλία κόντρα στο Λιχτενστάιν (video)

Στο «Ένιο Ταρντίνι» της Πάρμα, η Ιταλία για τον 10ο Όμιλο ήταν καταιγιστική και διέλυσε το Λίχτενστάιν με 6-0.

Το 1-0 για τους γηπεδούχους έγινε στο 17’ με τον Σένσι μετά από ασίστ του Σπινατζόλα.

Στο 32ο λεπτό με σουτ του Βεράτι η Σκουάντρα Αντζούρα έκανε το 2-0 και μετά ανέλαβε δράση από την γραμμή ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα.

Τρία λεπτά μετά, σουτ του Ρομανιόλι σταμάτησε με το χέρι ο Χάσλερ και η Ιταλία κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουαλιαρέλα για το 3-0 κι έγινε ο γηραιότερος σκόρερ (36) για την Σκουάντρα σπάζοντας το ρεκόρ του Πανούτσι.

Στο 44’ ο Κιν με σουτ σημάδεψε το δοκάρι.

Η Ιταλία κέρδισε νέο πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν το σουτ του Βεράτι σταμάτησε με το χέρι ο Κάουφμαν, ο οποίος αντίκρυσε κόκκινη κάρτα.

Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Κουαλιαρέλα κάνοντας το 4-0.

Στο 46’ σουτ του Κιν μπλόκαρε ο Μπούχελ, ενώ στο 66’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πολιτάνο ο Ρομανιόλι δεν μπόρεσε με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ιταλία έκανε το 5-0 στο 70’ όταν μετά από πάσα του Κουαλιαρέλα ο νεαρός Κιν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 76’ ήταν η σειρά του Παβολέτι να κάνει το 6-0 με δυνατό σουτ και κάπυ εκεί η Ιταλία έβαλε φρένο στις επιθετικές της ορέξεις.

ΙΤΑΛΙΑ (4-3-3): Σιρίγκου, Μαντσίνι, Μπονούτσι (79’ Ίτζο), Ρομανιόλι, Σπινατζόλα, Σένσι, Ζορζίνιο (57’ Ζανιόλο), Βεράτι, Πολιτάνο, Κουαλιαρέλα (72’ Παβολέτι), Κιν.
ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ (4-4-2): Μπούχελ, Βολφίνγκερ, Κάουφμαν, Χόφερ, Γκέπελ, Σέλε (46’ Μαλίν), Πολβερίνο, Βίζερ, Κιούνε, Χάσλερ, Σαλάνοβιτς (82’ Μ. Μπούχελ).