Λετονία-Ελλάδα 55-51: Τρίτη ήττα για την Εθνική Κορασίδων μετά από ντέρμπι

Η Εθνική Κορασίδων γνώρισε την ήττα από την αντίστοιχη Εθνική της Λετονίας σε ένα ντέρμπι στο Ελσίνκι. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει ρεκόρ 1-3 πλέον, και αύριο (14/08) ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στο European Challenger κόντρα στην οικοδέσποινα, Φινλανδία.

Παρά την εξαιρετική πρώτη περίοδο (13-19) η Εθνική Κορασίδων δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την δεύτερη της νίκη στο European Challenger που διεξάγεται στο Ελσίνκι.

Μετά τις ήττες από Γερμανία (65-47) και Γαλλία (82-43) το κακό… τρίτωσε για το συγκρότημα του Δημήτρη Μπακογεώργου. Πάντως το ρεκόρ δεν είναι 0-3 αλλά 1-3, αφού είχαμε κερδίσει την Βουλγαρία στην παράταση (56-51) στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Οι άμυνες έπαιξαν κυριαρχικό ρόλο και δυστυχώς για την ομάδα μας, οι Λετονές κατάφεραν να βγάλουν την τελευταία άμυνα και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα (55-51).

Αύριο (14/08) πέφτει η αυλαία με την αναμέτρηση της Ελλάδας με την Φινλανδία (20:30). Όπου η ελληνική ομάδα μπορεί να λογίζεται ως γηπεδούχος αλλά είναι φιλοξενούμενη αφού αυτός ο όμιλος διεξάγεται στο «Urhea-halli» του Ελσίνκι.

Κορυφαία για την Εθνική μας, η Σοφία Σταματάκη (16 πόντους) με την Αγγελική Ζιάκα να πραγματοποιεί μία πληθωρική εμφάνιση (8 πόντους, 12 ριμπάουντ).

Για τη νικήτρια Λετονία, το «κλειδί» ήταν ο πλουραλισμός στην επίθεση. Χαρακτηριστικό αυτού, ότι μόνο δύο αθλήτριες τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο λόγος για την Ζοζεφίν Σιπολίνα (13 πόντους) και την Ελίνα Μπρίεντε (11 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 25-25, 42-37, 55-51