“Ανάσανε” με Καλαφατάκη

Βαθιά βαθμολογική "ανάσα" πήρε ο Ηρακλής, στο ντεμπούτο του Γιώργου Καλαφατάκη στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου.

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε ο Ηρακλής, στο ντεμπούτο του Γιώργου Καλαφατάκη στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου. Ο «Γηραιός» δεν απειλήθηκε από τον Ικαρο Καλλιθέας στο Ιβανώφειο και έφτασε άνετα στη νίκη με 78-64, σε αγώνα για την 12η ημέρα της Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα του Αρη Λυκογιάννη στην έβδομη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ηρακλή, προκειμένου να «οικοδομήσει» μία διαφορά από τον Ικαρο Καλλιθέας και να μην απειληθεί στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν… ορεξάτοι στο παρκέ και στο 7ο λεπτό έφτασαν στο +10 (19-9). Με έλεγχο του ρυθμού και καλή άμυνα, οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +8 (25-17), με τον Ηλιάδη να παίρνει τη σκυτάλη στη δεύτερη περίοδο με εννέα πόντους, και να κρατά τον «Γηραιό» σε θέση οδηγού. Μάλιστα, η διαφορά στο 18΄ εκτοξεύτηκε στο +17 (44-27).

Με απόλυτη κυριαρχία σε όλους τους τομείς οι Θεσσαλονικείς έφτασαν ακόμη και στο +20 στο 23ο λεπτό (52-32), με τον Νίκο Παπανικολόπουλο να «εκτελεί» από την περιφέρεια και τον Τζάζβιν μέσα στη ρακέτα. Στον αντίποδα, ο ΜακΑλάρνι προσπαθησε να πετύχει την ανατροπή, ο Ικαρος μείωσε στους 12 πόντους (55-43, στο 26΄), αλλά μέχρι εκεί… Ο Ηρακλής ανέβασε και πάλι ρυθμό και έφτασε άνετα στο τελικό 78-64.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-29, 65-49, 78-64
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου-Καρακατσούνης-Πουρσανίδης Κ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Πεταλωτής, Μπόουλντιν 12 (2), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 12 (1), Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 10, Πέτροβιτς 11 (1), Κοπρίβιτσα, Δέσπος, Ηλιάδης 13 (1), Εϊτουταβίτσιους 4, Λαμπρόπουλος 16 (1).
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αρης Λυκογιάννης): Χάρις 8, Αγαδάκος, Φαλέκας 3, Καράμπουλας 5, Πολυτάρχου, Τόμπσον 16, Καλαμπόκης 6, ΜακΑλάρνι 16 (3), Κερασοβίτης, Κατούφας 6 (1), Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 2.