Ουγγαρία-Ιταλία 62-83: Αήττητη στο πρώτο «παράθυρο» των προκριματικών Εurobasket 2025 (highlights)

Έντεκα εύστοχα τρίποντα και 145 περισσότερα ριμπάουντ από τους νικητές.

Η Ιταλία ολοκλήρωσε αήττητη τις υποχρεώσεις της στο πρώτο “παράθυρο» των προκριματικών του Eurobasket 2025, νικώντας και την Ουγγαρία (62-83) στην πόλη Σομπατέλι, μετά την πρώτη νίκη της κόντρα στην Τουρκία και βρίσκεται στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου. Η «σκουάντρα ατζούρα», αγωνίστηκε χωρίς τον Νίκολο Μέλι και χρειάστηκε μόνο το 3ο δεκάλεπτο για να κάμψει την ανταγωνιστικότητα των Μαγυάρων που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7 πόντους, δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αντέδρασαν και προηγήθηκαν 37-36.

Η Ιταλία έκανε επιμέρους σκορ 9-28 στην τρίτη περίοδο, έχοντας επιθετική πολυφωνία και ελέγχοντας τα αμυντικά ριμπάουντ, μετά τα άστοχα σουτ των γηπεδούχων, ενώ ο Άνταμ Χάνγκα “ξέχαστηκε” στον πάγκο από τον προπονητή, Γκάσπερ Όκορν. Χρειάστηκε να περάσουν 6 λεπτά στην τέταρτη περίοδο για να πετύχει το πρώτο καλάθι της, η Ουγγαρία και ενώ οι Ιταλοί σκεφτόντουσαν το επόμενο “παράθυρο” των προκριματικών τον ερχόμενο Νοέμβριο…

Δεκάλεπτα: 15-17, 37-36, 46-64, 62-83