Νταρουσάφακα-ΑΕΚ 119-114: «Λύγισε» στην τρίτη παράταση

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα και στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι της στην Κωνσταντινούπολη, αλλά έδειξε θετικά στοιχεία, κυρίως στην επίθεση της για τον χρόνο προετοιμασίας της και κυρίως την αλληλογνωριμία όλων των νέων παικτών της.

Ούτε μία, ούτε δυο, αλλά τρείς παρατάσεις χρειάστηκαν η ΑΕΚ και η Νταουσάφακα για να «λύσουν» τις…φιλικές διαφορές τους στην διεκδίκηση της νίκης που πήρε η τουρκική ομάδα και ενώ η ΑΕΚ, ύστερα από την ήττα της στις…λεπτομέρειες του χθεσινού παιχνιδιού με την Μπαχτσεσεχίρ, γνώρισε και δεύτερη ήττα στην Κωνσταντινούπολη. Η ΑΕΚ έδειξε και πάλι καλά στοιχεία στην επίθεση της και προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων (70-80) στο 36′, αλλά δέχτηκε σερί 17-3 από την Νταρουσάφακα, η οποία οδήγησε το παιχνίδι στην πρώτη παράταση (87-87).

Η κόπωση ήταν εμφανής στους παίκτες και των δυο ομάδων που συνεχίζουν την προετοιμασία τους και αμφότερες προσπάθησαν να φτάσουν στην νίκη από την επίθεση τους, με αποτέλεσμα κάθε καλάθι να έχει την ίδια «απάντηση» στην επόμενη φάση και να παραμένουν ισόπαλες (97-97) στην πρώτη και στη δεύτερη παράταση (103-103) με την Νταρουσάφακα να αναδεικνύεται νικήτρια στην… τρίτη με σκορ 119-114.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισε με μία εντυπωσιακή εμφάνιση ο Στεφάν Γέλοβατς με 34 πόντους, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 42-48, 64-76, 87-87, 97-97 (παρ.), 103-103 (2η παρ.), 119-114 (3η παρ.)

NΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ: Ολασένι 9, Κοπέιν 25 (4), Πινέριο 21 (3), Ακιούζ 3 (1), Χας, ΜακΚάλοχ 11, Οτζντεμίρογλου 2, Σαβ 3, Μουτάφ 7 (1), Ατάρ 11, Μπουθ 25 (5), Ντογκάν 2.

ΑΕΚ: Κόλομ 12 (3 τρ., 7 ασίστ), Μπόγρης 2, Φλιώνης 11, Πετρόπουλος 13(3), Ανγκόλα 15, Φιλιππάκος, Γέλοβατς 34 (5), Γκρίφιν 13 (3 τρ., 6 ριμπ.), Μαυροειδής, Βαουλέτ 14 (6 ριμπ.).