Αποχώρησε ο Λιβαθινός, 3-0 ο Ηρακλής Χαλκίδας (video)

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας ο οποίος με πρωταγωνιστές τον Γκόρτσανιουκ και τον Τάπια και βασικό πασέρ τον Γαλιώτο αντί του Κασαμπαλή νίκησε την Παναχαϊκή 3-0 σετ (25-20, 25-23, 25-20).

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας ο οποίος με πρωταγωνιστές τον Γκόρτσανιουκ και τον Τάπια και βασικό πασέρ τον Γαλιώτο αντί του Κασαμπαλή νίκησε την Παναχαϊκή 3-0 σετ (25-20, 25-23, 25-20). Οι Πατρινοί ατύχησαν καθώς στο 20-18 του πρώτου σετ είδαν τον Λιβαθινό να αποχωρεί με λουμπάγκο και την θέση του πήρε ο ακραίος Μεξικανός Μπαράχας (πριν δύο χρόνια έπαιζε πασέρ) αφού ο Δημητριάδης έλυσε τη συνεργασία του με τους «ροσονέρι».

Γκάφα του Ηρακλή

Στο τρίτο σετ στο 20-17 ο Γκολίτσης έριξε στο ματς τον Ταυρή ο οποίος δεν είχε δηλωθεί αρχικά στο φύλο αγώνα κάτι που προκάλεσε αναστάτωση στους γηπεδούχους.

Οι πόντοι του  Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πότνοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 1 άσσο, 38 επιθέσεις 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.