Και του χρόνου στην Volleyleague η Ορεστιάδα, 3-0 τη Λαμία (video)

Με τον Λούνα να έχει 20 πόντους και την αντίπαλο της να κάνει 26 λάθη σε 3 σετ η Ορεστιάδα νίκησε άνετα 3-0 σετ (25-21, 25-22, 25-18) την ανεμική Λαμία και με την όγδοη νίκη της σε 15 αγωνιστικές εξεσφάλισε την παρουσία της στην πρώτη 8άδα του πρωταθλήματος.

Η ακριτική ομάδα περιόρισε τα λάθη της σε αντίθεση με τη Λαμία που δε μπόρεσε να κρατήσει ισορροπία στην υποδοχή και να πάρει ένα σετ που θα την έβαζε στον αγώνα. Δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη κι έτσι έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.
«Με το ένα πόδι στην οκτάδα»

Ο προπονητής του Α. Ο. Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας που μέχρι πέρυσι ήταν στη Λαμία δήλωσε: «Είναι μία νίκη που μας φέρνει με το ένα πόδι στην 8αδα. Ακόμα έχουμε δρόμο μπροστά μας αλλά εάν δεν έχουμε άγχος θα παίξουμε ακόμα πιο ελεύθερα. Ακολουθεί καλό πρόγραμμα στη συνέχεια και θα έχουμε την ευκαιρία να πάρουμε κι άλλους βαθμούς. Αντέξαμε την πίεση από το σερβίς της Λαμίας και μετά προσπαθήσαμε να έχουμε την τακτική μας με λίγα λάθη. Σταματήσαμε τα ατού της Λαμίας και πήραμε καθαρή νίκη. Η Λαμία μπορεί να είναι ακόμα τελευταία στη βαθμολογία αλλά είμαι βέβαιος πως με τόσο καλό σερβίς θα μείνει στην κατηγορία». Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 2 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 20 (19/38 επ, 1 μπλοκ), Τόμσον 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Γκιγιέρμε 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 41% άριστες), Ποτολίδης 5 (2/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (9/18 επ, 2 άσσοι, 75% υπ – 58% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 64% υπ – 45% άριστες), Καρδαμανίδης.

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 9 (8/13 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 25% άριστες), Μαδούρας 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Τεσέιρα 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ – 39% άριστες), Ντε Σόουζα 2 (2/2 επ), Μίσιτς 11 (8/22 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ – 35% άριστες), Χήρας 1 (1/2 επ), Βλαχόπουλος 1 (1/2 επ), Κουτσονίκας, Καββαδάς 1 (1/5 επ, 40% υπ – 20% άριστες).