Μακεδόνες όνομα και πράγμα

Σε συγκλονιστικό ματς που κράτησε περισσότερο από δύο ώρες και διεξήχθη στα Μεσόγεια οι Μακεδόνες συνέχισαν την εξαιρετική τους πορεία στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας στις λεπτομέρειες 3-2 σετ (25-23, 25-23, 17-25, 17-25, 15-10) του Μαρκόπουλου.

Η γηπεδούχος ομάδα αν και ξεκινούσε καλύτερα στα δύο πρώτα σετ, στη συνέχεια όμως πλήρωνε τα λάθη που έκανε (21 λάθη συνολικά στα δύο πρώτα σετ) κι έτσι τα έχασε και τα δύο στον πόντο. Στο τρίτο σετ όμως οι Μακεδόνες είχαν μόλις 09% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (2 πόντοι σε 22 προσπάθειες) και το Μαρκόπουλο επέστρεψε στο ματς για να ισοφαρίσει σε 2-2 χάρις στο μπλοκ του (5 από τα 10 συνολικά που είχε στον αγώνα σημειώθηκαν στο δ’ σετ). Το Μαρκόπουλο όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, αφού στο τάι μπρέικ οι Μακεδόνες δεν έκαναν ούτε ένα λάθος, ενώ αντιθέτως η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έκανε πέντε.

Μαρκόπουλο (Ορφανός): Ψωμά 28 (23/46 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Σάντερς 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 6 (5/15 επ., 1 άσο), Γιαννέλου 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γεωργιάδου 11 (8/16 επ., 3 μπλοκ), Βαρουδάκη 20 (17/41 επ., 2 άσοι, 43% υπ. – 36% άριστες), Μεθενίτη -λ (41% υπ. – 27% άριστες) / Δικαιούλια 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ)

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Δραγουμάνου 18 (12/28 επ., 3 άσοι,. 3 μπλοκ, 38% υπ. – 19% άριστες), Τυφλιώρη 8 (4/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καετάνο 16 (13/36 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες), Βεργίδου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Μηλοβιανού 9 (7/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μεταξά 7 (3/8 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Παλτιμσιτζόγλου -λ (32% υπ. – 05% άριστες) / Αναγνώστου -λ, Παντελίδου, Γιαννακού