Φιορεντίνα – Μίλαν 2-1: Τέλος στο σερί των Ροσονέρι (hls)

Σπουδαία νίκη των Βιόλα στην 25η αγωνιστική της Serie A.

Από τρεις νίκες δίχως να δεχθεί γκολ προερχόταν η Μίλαν, αλλά η Φιορεντίνα έβαλε τέλος στο σερί της επικρατώντας της με 2-1. Οι Βιόλα που έφτασαν τα τέσσερα τρίποντα στα τελευταία πέντε ματς, ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο όταν και πέτυχαν τα δύο γκολ τους.

Το πρώτο με πέναλτι του Νίκο Γκονζάλες (49′) ενώ το 2-0 ήρθε από καρφωτή κεφαλιά του Γιόβιτς ύστερα από σέντρα του Nτοντό (87′).Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τεό Eρναντές με υπέροχο αριστερό σουτ…

Να σημειωθεί ότι αυτή η νίκη ήταν αφιερωμένη στον αρχηγό της, Νταβίντε Αστόρι που έφυγε από τη ζωή μία ημέρα σαν σήμερα πριν από πέντε χρόνια. Μάλιστα υπήρξε μία διακοπή στο παιχνίδι στο 13ο λεπτό, με σύσσωμο το κοινό στις εξέδρες και τους ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο να ξεσπούν σε χεικροτήματα, καθώς ο Αστόρι φορούσε το νούμερο 13 στη φανέλα του…

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Τέρζιτς): Τεράτσιανο, Μπιράγκι (74’ Ρανιέρι), Μαρτίνες, Ιγκόρ, Ντοντό, Μαντραγκόρα, Άμραμπατ (90+1′ Μπαράκ), Ικονέ, Μποναβεντούρα (81’ Καστροβίλι), Γκονθάλεθ (90+1′ Σοτίλ), Καμπράλ (81’ Γιόβιτς)

ΜΙΛΑΝ (Πιόλι): Μενιάν, Καλουλού, Τιό, Τομόρι, Μεσίας (74′ Σαλεμάκερς), Ερναντές, Τονάλι, Μπενασέρ (66’ Μπακαγιόκο), Ντε Κετελάρ (83’ Αντλί), Ρέμπιτς (66’ Οριγκί), Ζιρού (66’ Ιμπραΐμοβιτς).