Μίλαν-Νάπολι 1-2: Έτοιμη για τίτλο! (hls)

Η εκπληκτική Νάπολι του Μάρκο Ντομενιτσίνι άλωσε το Μιλάνο επικρατώντας με 2-1 και πιάνοντας στην κορυφή την Αταλάντα.

Η Νάπολι νίκησε την πρωταθλήτρια Μίλαν στο Σαν Σίρο και βροντοφώναξε πως φέτος είναι έτοιμη ακόμα και για το πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ντομενιτσίνι προηγήθηκε στο 55ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πολιτάνο.

Η Μίλαν απάντησε με τον αειθαλή Ολιβιέ Ζιρού στο 69ο λεπτό και φάνηκε πως η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έπαιρνε το μομέντουμ για να πάει στην ανατροπή.

Ωστόσο η Νάπολι αποδείχθηκε πολύ σκληρή και μένοντας πιστή στο πλάνο της πήρε ξανά το προβάδισμα στο 78ο λεπτό με φανταστική κεφαλιά του Σιμεόνε. Η Μίλαν θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει εκ νέου αλλά ο Καλούλου σημάδεψε το δοκάρι λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Το σκορ αυτό έμεινε ως το τέλος με την Νάπολι να φτάνει τους 17 βαθμούς και να πιάνει στην κορυφή την Αταλάντα, την ώρα που η Μίλαν έμεινε στους 14 βαθμούς.