Χιρόνα-Θέλτα 0-1: Με άνεση και Άσπας το πρώτο της “τρίποντο” (hls)

Η Θέλτα πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το 0-1 πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, στην έδρα της ακίνδυνης Χιρόνα.

Μέτριο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα 30 λεπτά, με τους 2 αντιπάλους να προσπαθούν να βρουν ρυθμό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου/ Στο 32′ ο Τσέρβι πλάσαρε αδύναμα στην αγκαλιά του Χουάν Κάρλος, ενώ στο 38′ ο Μπουένο έστειλε την μπάλα άουτ μετά από κόρνερ. Στο 39 ο Πέρεζ με ωραίο σουτ ανάγκασε τον Χουάν Κάρλος σε εξαιρετική επέμβαση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ, με τον Άσπας να βρίσκει το τρίτο του στο ρωτάθλημα με ωραίο διαγώνιο σουτ. Στο 55′ ο Ουρένια δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μαρκεζίν, ο οποίος έδιωξε με το πόδι, ενώ απάντηση είχε και το σουτ του Ροντρίγκεζ στο 61′.

Τελευταία φάση για τους γηπεδούχους το άστοχο πλασέ του Ρεϊνιέρ που ήρθε από τον πάγκο χωρίς να καταφέρει να βοηθήσει. Η Θέλτα “έσβησε” το ματς και πέτυχε με ευκολία την πρώτη της νίκη.