Μάντσεστερ Σίτι – Γουλβς 1-0: Πρώτη στο +4 και περιμένει Λίβερπουλ (hls)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 επί της Γουλβς, οι "πολίτες" παρέμειναν πρώτοι στο πρωτάθλημα.

Δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση η Μάντσεστερ Σίτι με τον Κανσέλο. Ο ποδοσφαιριστής των “πολιτών” δοκίμασε ένα μακρινό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες ύστερα από την δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Ραούλ Χιμένεθ.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ. Μετά την επιστροφή από την ανάπαυλα στο 55’ο Γκιντογκάν έπιασε την κεφαλιά, ο Ζοζέ Σα δεν μπόρεσε να αποκρούσει αλλά ο Κόντι σε ρόλο τερματοφύλακα έδιωξε πάνω στη γραμμή. Το προβάδισμα στην αναμέτρηση ήρθε από την Μάντσεστερ Σίτι, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κέρδισε πέναλτι για χέρι στον Νέβες. Στο 66ο λεπτό ο Στέρλινγκ γράφει το 1-0 από την άσπρη βούλα και φτάνει τα 100 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι “πολίτες” παραμένουν στην πρώτη θέση με 38 βαθμούς και στο +4 από τη δεύτερη Λίβερπουλ. Οι “ρεντς” θα αναμετρηθούν με την Άστον Βίλα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Ρόδρι, Γκιντογκάν, Σίλβα, Ζεσούς, Στέρλινγκ, Γκρίλις.

Γουλβς: Σα, Σεμέδο, Κίλμαν, Κόντι, Σάις, Ετ Νουρί, Νέβες, Ντεντόνκερ, Μουτίνιο, Χιμένεθ, Τραορέ.