Group Ε Γαλατασαράι-Λοκομοτίβ 1-1:Έμειναν “ζωντανοί” στην πρόκριση οι Ρώσοι

Στο «Ali Sami Yen» της Κωνσταντινούπολης είδαμε ένα πρώτο 45λεπτο με αρκετή δύναμη, αλλά όχι πολύ πλούσιο σε ευκαιρίες. Και οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν τον ρυθμό και την ορμή τους στο παιχνίδι τους. Όμως το γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι λίγο πριν την ανάπαυλα πιθανότατα θα έχει αντίκτυπο στον αγώνα. Στο 43΄μετά από την ασίστ του Φαν Άανχολτ, ο Φεγκουλί, με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φατίχ Τερίμ ανέβασε την απόδοση της, αλλά οι Μοσχοβίτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 73ο λεπτό, όταν η χαμηλή σέντρα του Μαραντισβίλι από τα αριστερά που προοριζόταν για τον Σμόλοφ τη βρήκε στο δρομο του ο άλλος  αναπληρωματικός, ο Καμανό και έγραψε το τελικό 1-1. Το αρνητικό σερί χωρίς νίκη στην Ευρώπη έφτασε στα 15 ματς και είναι το χειρότερο στην ιστορία της Λοκομοτίβ, αλλά η ρωσική ομάδα έμεινε τουλάχιστον «ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης. Από την άλλη πλευρά η Γαλατασαράι είχε την ευκαιρία με νίκη να «καθαρίσει» την πρόκριση, δεν το έκανε, παραμένει πάντως πρωτοπόρος στον όμιλο.