Τζιρόνα – Αλμερία 1-2 : Πάτησε κορυφή (hls)

Η Αλμερία πέτυχε τρίτη συνεχόμενη νίκη στην δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Τζιρόνα.

Πρώτο ημίχρονο ισορροπημένο με λίγες καλές στιγμές, οι περισσότερες για τους φιλοξενούμενους.

Το μακρινό πλασέ του Ραμαζάνι στο 36ο λεπτό που ήταν άστοχο και η καλύτερη στιγμή, το σουτ του Πορτίγιο που έδιωξε ο Χουάν Κάρλος στις καθυστερήσεις.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Σαντίκ προειδοποίησε στο 50ο λεπτό αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος σε τετ-α-τετ αλλά, εξιλεώθηκε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 52ο λεπτό. Με το γκολ του έφτασε τα έξι τέρματα και έγινε πρώτος σκόρερ της δεύτερης κατηγορίας.

Η απάντηση άμεση. Με στημένη μπάλα και σκόρερ τον Μπερνάρντο στο 62ο λεπτό έγινε το 1-1 αλλά και η Αλμερία με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σαντίκ, απάντησε γρήγορα.

Ο Νιγηριανός έβγαλε τετ-α-τετ τον Ρομπερτόνε στο 68ο λεπτό και αυτός σημείωσε το τελικό 1-2.

Τζιρόνα (4/3/3) : Χουάν Κάρλος – Αρνάου (83′ Βαλέρι), Χουάνπε, Μπερνάρντο, Χάιρο – Αλέις Γκαρθία, Τέρατς (76′ Κέμπε), Μπόρχα Γκαρθία (76′ Μπούστος) – Νταρίο (54′ Σάιθ), Μπαένα, Στουάνι

Αλμερία (4/1/4/1) : Φερνάντο – Πόθο (80′ Νιέτο), Τσούμι, Μπάμπιτς, Θεντέγιες (84′ Ακιέμε) – Ντε λα Χοθ – Ραμαζάνι (80′ Κούρο), Ρομπερτόνε, Σαμού, Πορτίγιο (79′ Λάθο)- Σαντίκ (89′ Σόουζα)