Νταμπλούχος ο Ολυμπιακός σε επεισοδιακό αγώνα

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα αγώνα με διακοπές, ρίψεις αντικειμένων και εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο νίκησε την ΑΕΚ με 28-21 και με 3-1 νίκες κατέκτησε τον τίτλο της Handball Premier.

Ήταν το δεύτερο διαδοχικό νταμπλ για τους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία, κίνηση και κυρίως αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ, πλήρωσε την αφλογιστία της στην επίθεση καθώς δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και παρακολουθούσε συνεχώς πίσω στο σκορ.

Ο αγώνας στιγματίστηκε από πολλές διακοπές εξαιτίας ρίψης αντικειμένων από «ανεγκέφαλους» οπαδούς. Ακολούθησε και εισβολή στον αγωνιστικό χώρο όταν ορισμένοι κινήθηκαν εναντίων των παικτών των ερυθρόλευκων.

Το σκορ στο σημείο εκείνο ήταν 19-26.

Αποτέλεσμα ήταν ο αγώνας να διακοπεί για 45 λεπτά και να συνεχιστεί μετά την εκκένωση του γηπέδου.

Στο καθαρά αγωνιστικό ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα το οποίο συνεχώς αύξανε με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και τα οκτώ γκολ νωρίς (5-13 στο 25’).
Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 8-15.

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με διαφορά ασφαλείας ενώ οι συνεχείς διακοπές δεν επέτρεψαν σε καμία από τις δύο ομάδες να βρει ρυθμό.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 2-7, 3-10, 6-13, 8-15 (ημ), 10-17, 11-20, 14-23, 17-25, 19-27, 21-28

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 2, Νταρσουλάν, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 6, Βραζάλιτσα 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρητικός, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 1, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 4, Χάλαρης, Τσίλης 3