Ισοφάρισε ο Φίλιππος Βέροιας, 18-17 τον Διομήδη Άργους στον δεύτερο τελικό

Σε τρίτο αγώνα θα κριθεί ο φετινός τίτλος του πρωταθλητή την Α1 χάντμπολ των ανδρών, αφού ο Φίλιππος Βέροιας εκμεταλλεύθηκε σήμερα την έδρα του, νίκησε 18-17 Διομήδη Άργους στον δεύτερο τελικό και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Ο Τάσος Τριανταφυλλίδης πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Ημαθίας, περίπου 20΄΄ πριν τη λήξη, στέλνοντας τους δύο φιναλίστ ξανά στο Άργος, όπου την προσεχή Δευτέρα θα διεξαχθεί το τρίτο και αποφασιστικό ματς.

Οι δυνατές άμυνες και η καλή απόδοση των δύο τερματοφυλάκων, του Κώστα Τσιλιμπάρη και του Νίκου Λοϊζου, ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά και του δεύτερου τελικού.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα 1-2 τερμάτων στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά μετά τα μέσα του β΄ ημιχρόνου ο Φίλιππος, επιστρατεύοντας ένα πιο ελαφρύ σχήμα, κατάφερε να περάσει μπροστά με 16-15. Ο Διομήδης αντέδρασε και προηγήθηκε 17-16, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, όμως ο πολύπειρος Σάββας Καρυπίδης ισοφάρισε και ο νεαρός Τάσος Τριανταφύλλου πέτυχε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-6, 6-6, 8-9, 9-10 (ημίχρονο), 10-11, 11-12, 13-14, 15-15, 16-17, 18-17

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης, Μπαντής, Δεληγιάννης, Σανίκης 2, Βουτσάς 2, Καρυπίδης 6, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Βεσελίνοβιτς 2.