Σάκκαρη-Κόλινς 0-2: Εκτός τελικού η Ελληνίδα τενίστρια (highlights)

Ήττα για την Μαρία Σάκκαρη στον ημιτελικό του Τσάρλεστον Όπεν.

Δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη κόντρα στο νούμερο 22 της παγκόσμιας κατάταξης, Ντανιέλε Κόλινς, γνώρισε την ήττα με 2-0 (6-3, 6-3) σετ και έχασε μεγάλη ευκαιρία να αγωνιστεί σε δεύτερο τελικό μέσα στη σεζόν ύστερα από αυτόν στο Indian Wells.

Η Ελληνίδα τενίστρα δέχθηκε μπρέικ στο πρώτο σέρβις γκέιμ της και δεν κατάφερε ουσιαστικά ποτέ να αντιδράσει και να επιστρέψει στο πρώτο σετ, το οποίο έχασε εν τέλει με σκορ 6-3.

Με ακριβώς τον ίδιο τρόπο άρχισε και το δεύτερο σετ στο παιχνίδι. Η Κόλινς έσπασε το σερβίς της Σάκκαρη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης από την αρχή.  Η Αμερικανίδα τενίστρια υπερασπίστηκε εξαιρετικά το σερβίς της μέχρι τέλους και με δεύτερο μπρέικ στο τελευταίο γκείμ του αγώνα εξασφάλισε την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό του Τσάρλεστον Όπεν.

Εκεί θα βρει απέναντί της την Ντάρια Κασάτκινα, που νωρίτερα είχε επικρατήσει της Τζέσικα Πεγκούλα 2-1 σετ (6-4, 4-6, 7-6).