Δεύτερος ο Κυριαζής

Την 2η θέση κατέκτησε ο Γιάννης Κυριαζής στον ακοντισμό στο Κολεγιακό Πρωτάθλημα των ΗΠΑ.

Ο Έλληνας αθλητής, στον τελευταίο του αγώνα τα ξημερώματα στο Γιουτζίν, είχε βολή στα 77,25μ αν και είχε μικρές ενοχλήσεις στον ώμο, από τον τραυματισμό του χειμώνα.

Την ερχόμενη Πέμπτη θα επιστρέψει στη χώρα μας και, αν είναι καλά, θα αγωνιστεί στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας. Και αυτό αφού πρωταρχικός του στόχος είναι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ. Ο Κυριαζής εντυπωσίασε αρχές Απριλίου με την βολή του στα 81.87μ.

Νικητής στον αγώνα του Γιουτζίν ήταν ο Κρις Τόμσον με 77.64 μέτρα. Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές του Κυριαζή ήταν: 74.19μ, 71.42μ, 74.23μ, 71.09μ.

Στον κορυφαίο αγώνα των Κολεγίων συμμετείχε και ο Νίκος Σκαρβέλης, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο, αφού ήταν τέταρτος με καλύτερη προσπάθεια στα 20.17 μέτρα. Ο Ελληνοαμερικανός αθλητής θα συνεχίσει την προετοιμασία του στις ΗΠΑ, από όπου θα ταξιδέψει απευθείας για το Άμστερνταμ και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.