Με Γκόμεζ στα ημιτελικά (video)

Με τον Μάριο Γκόμεζ να ανοίγει το δρόμο η Φιορεντίνα επικράτησε 2-0 της Ντινάμο Κιέβου και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους «βιόλα», όταν ο διαιτητής τιμώρησε με αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Λενς για «θέατρο» στο 40’, με τους Ουκρανούς να μένουν με παίκτη λιγότερο.

Οι παίκτες του Μοντέλα εκμεταλλεύτηκαν πολύ γρήγορα το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και άνοιξαν το σκορ με τον Γκόμεζ στο 43’. Ο Χοακίν έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γερμανός βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και έγραψε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, που έμενε μεν στο «εύθραυστο» 1-0, ωστόσο η Ντινάμο δεν μπορούσε να απειλήσει.

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά, «σφραγίστηκε» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Βάργκας να πιάνει ασύλληπτο σουτ από πλάγια αριστερά, για το τελικό 2-0.