«Σάρωσε» τη Λιόν ο Άγιαξ

Το πρώτο –μεγάλο- βήμα για την επιστροφή του σε ευρωπαϊκό τελικό έκανε ο Άγιαξ, που με 4-1 στο Άμστερνταμ «σκόρπισε» τη Λιόν στον πρώτο ημιτελικό του Europa League.

Σε ένα ματς που ήταν η χαρά του επιτιθέμενου, ο Άγιαξ αποδείχθηκε περισσότερο αποτελεσματικός αλλά και πιο σοβαρός στο πρώτο μέρος, όταν κυριάρχησε και προηγήθηκε με δύο γκολ.

Ο Τραορέ στο 25’ και ο Ντόλμπεργκ στο 34’, διαμόρφωσαν το 2-0 του ημιχρόνου, ενώ οι Ολλανδοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά και στο β’ μέρος, με τον Γιουνές να «γράφει» το 3-0 στο 49’.

Η Λιόν βγήκε όλη μπροστά ψάχνοντας τουλάχιστον ένα τέρμα και το έτσι το ματς έγινε «ροντέο». Οι Γάλλοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 66ο λεπτό με τον Βαλμπουενά, ωστόσο οι ελπίδες των «λιονέ» αναπτερώθηκαν μόλις για ένα πεντάλεπτο, αφού με το δεύτερο του γκολ στο 71’, ο Τραορέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1, που φέρνει τον Άγιαξ πολύ κοντά στον τελικό της διοργάνωσης.