Άφησε εκτός τη Λίβερπουλ η Μπεσικτάς! (video)

Χρειάστηκαν 120 λεπτά και η διαδικασία των πέναλτι για να αφήσει η Μπεσικτάς εκτός των 16 του Γιουρόπα Λιγκ τη Λίβερπουλ, με τον Αρσλάν να διαμορφώνει το 1-0 της κανονικής διάρκειας και να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι της ομάδας του, προτού αστοχήσει ο Λόβρεν (5-4).

Το παιχνίδι ήταν οριακό μετά το 1-0 του Άνφιλντ, με τις δύο ομάδες να είναι εξαιρετικά προσεκτικές σε ότι αφορά τα μετόπισθεν.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι Τούρκοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 72′ με τον Αρσλάν. Ο Μπα «πάτησε» ωραία τη μπάλα, ο Αρσλάν το εκμεταλλεύτηκε και από το ημικύκλιο σημάδεψε το δεξί «παραθυράκι» του Μινιολέ για το 1-0.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Μπα σημάδεψε από πολύ κοντά το οριζόντιο δοκάρι της αγγλικής εστίας στο 90’+2′!

Τίποτα δεν άλλαξε στην παράταση με την πρόκριση να κρίνεται στα πέναλτι. Οι δύο ομάδες ήταν απόλυτα εύστοχες από τη λευκή βούλα, με μοναδική εξαίρεση τον Λόβρεν. Ο Κροάτης με το σκορ στο 5-4 μετά την εύστοχη εκτέλεση του Αρσλάν, έστειλε τη μπάλα πολύ μακριά από την τουρκική εστία και έδωσε το σύνθημα για έξαλλους πανηγυρισμούς στις εξέδρες του «Ατατούρκ».