Λεβερκούζεν-Κάραμπαγκ 3-2: Αδιανόητη πρόκριση στις καθυστερήσεις!

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, η Λεβερκούζεν έκανε την ολική ανατροπή και νίκησε με 3-2 την Κάραμπαγκ.

Απίθανα πράγματα στο Λεβερκούζεν, με την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο να χάνει 0-2 από την ψυχωμένη Κάραμπαγκ των 10 παικτών, να μειώνει και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις να παίρνει τη νίκη με 3-2 και να προκρίνεται στους “8” του UEFA Europa League.

Ζουμπίρ και Ζουνίνιο έδωσαν προβάδισμα δύο γκολ στους Αζέρους, οι οποίοι έμειναν στο ενδιάμεσο με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καφαρκουλίγιεφ.

Η Λεβερκούζεν ξεπέρασε το σοκ και μείωσε αρχικά με τον Φρίμπονγκ στο 72′ πριν αναλάβει ο Πάτρικ Σικ. Ο Τσέχος επιθετικός, που έχει περάσει τα πάνδεινα τα τελευταία δύο χρόνια, θα σκοράρει για πρώτη φορά στο 92′ για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης θα πετύχει την ολική ανατροπή και θα δώσει το εισιτήριο της πρόκρισης στους “εφτάψυχους” Γερμανούς. Τεράστια ευκαιρία στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων για τους φιλοξενούμενους να στείλουν το ματς στη παράταση.