Άλκμααρ – Απόλλων Λεμεσού 3-2: Λύγισε στο τέλος (hls)

Ο Απόλλων ισοφάρισε δύο φορές στην Ολλανδία, αλλά η Άλκμααρ κέρδισε 3-2 στο τέλος και έκανε το τρία στα τρία.

Η πρωτοπόρος της Eredivisie έκανε έτσι σημαντικό βήμα πρόκρισης από τον 5ο Όμιλο του Conference League, η κυπριακή ομάδα έμεινε με έναν βαθμό.

Oι Ολλανδοί έκαναν ιδανικό ξεκίνημα καθώς στο 16ο άνοιξαν το σκορ, όταν ο Χατζηδιάκος βρήκε τον Όντγκααρντ και αυτός σκόραρε, με την μπάλα να βρίσκει και στον Β. Γιοβάνοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν άμεσα, με τον Χέντι να κάνει τη σέντρα στο 19′ και τον Πίττα να παρεμβαίνει τόσο ώστε η μπάλα να στρωθεί στον Γιόοστεν, ο οποίος πλήγωσε τους συμπατριώτες του με κοντινή προβολή.

Mάλιστα, στο 26′ οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-2, αλλά ο Φερχούλστ έσωσε σε σουτ του Πίττα.

Η Άλκμααρ, έκανε το 2-1 στο 62ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε από τον Β. Γιοβάνοβιτς ο Ντε Βιτ και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.

Οι Κύπριοι όμως είχαν και πάλι απάντηση στο 70′, ισοφαρίζοντας εκ νέου με αριστερό κεραυνό του Καμπράλ.

Τελικά η Άλκμααρ κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο 86ο λεπτό με κεφαλιά του Κάρλσον μετά από ασίστ του Κέρκεζ.

Άλκμααρ (Γιάνσεν): Φερχούλστ – Χατζηδιάκος (63′ Λάχντο), Μπέουκεμα, Ντέκερ (63′ Βανχόουσντεν), Κέρκεζ – Ρέιντερς, Ντε Βιτ (81′ Μπαζούρ), Κλάσι – Σουγκάβαρα, Όντγκααρντ, Φαν Μπρέντεροντε (63′ Κάρλσον).
Απόλλων Λεμεσού (Καταλά): Α. Γιοβάνοβιτς – Χαμάς, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς (76′ Nτιγκινί), Καμπράλ – Κυριάκου, Σπόλιαριτς (63′ Τζραντί) – Γιόοστεν (63′ Βα), Σαχάρ (63′ Koλ), Πίττας – Χέντι (85′ Νταμπό).