Conference League: Tο απόλυτο για Βιγιαρεάλ, Γουέστ Χαμ και Μπασάκσεχιρ (hls)

Η κάτοχος του Europa League επιβλήθηκε στο Ισραήλ με 2-1 της Χαποέλ Μπεερ Σεβά, ενώ Άγγλοι και Τούρκοι προπορεύονται στους ομίλους τους έχοντας μόνο νίκες.

Στο «Φατίχ Τερίμ» της Κωνσταντινούπολης η Μπασάκσεχιρ του προπονητή εδώ και δύο σεζόν Εμρέ, επικράτησε με 3-0 της Φιορεντίνα χάρη σε δύο γκολ του Γκιουρλέρ (57’, 71’) κι ένα του Τραορέ στο 90’ κι απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Στη Ρίγα τα γκολ των Σάνκλαντ στο 43’ και Φόρεστ στο 90+3’ ήταν αρκετά για να δώσουν το πρώτο τρίποντο στη Χαρτς.

Τα «Σφυριά» χτύπησαν στο πρώτο ημίχρονο

Στη Δανία η Σίλκεμποργκ βρήκε το γρήγορο γκολ με τον Κουσκ (5’), όμως οι Λονδρέζοι είχαν τριπλή απάντηση προτού φύγει πρώτο ημίχρονο με Λαντσίνι (13’), Σκαμάκα (25’) και Ντόουσον (38’) για το 2/2 στον όμιλο, παρά τη μείωση του σκορ στο 78’ από τον Τένγκστεντ για το τελικό 2-3. Στο Βουκουρέστι Στέαουα και Άντερλεχτ έμειναν στο 0, αποτέλεσμα που ευνοεί τους Βέλγους, που είχαν νικήσει στην πρεμιέρα.

Συνέχισε με νίκη η Βιγιαρεάλ

Στο Ισραήλ η Βιγιαρεάλ επιβλήθηκε με 2-1 της Χαποέλ Μπεερ Σεβά, ανοίγοντας το σκορ στο 28’ με τον Μοράλες, οι γηπεδούχοι στο 63’ με τον Χατουέλ, ωστόσο δεν απέφυγαν την ήττα αφού 4 λεπτά αργότερα ο Μπαένα σημείωσε το 2-1 για το «Κίτρινο Υποβρύχιο». Πρώτη νίκη για την Λεχ Πόζναν, αφού οι Πολωνοί μπήκαν μπροστά στην αναμέτρηση με την Αούστρια Βιέννης στο 28’ με τον Ίσακ και λίγο έλειψε να βιώσουν την ανατροπή:  ισοφάριση στο επόμενο λεπτό με τον Μπράουνοντερ και κερδισμένο πέναλτι στο 35’. Όμως εκεί ο Μπεντνάρεκ έπιασε το πέναλτι του Φίσερ και στο δεύτερο ημίχρονο Σκόρας (64’) και Βέλντε (76’, 90’) διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.