Tράνζοσπορ-Ρόμα 1-2: Ντεμπούτο του Μουρίνιο με νίκη στην Τουρκία

Η Ρόμα νίκησε την Τράμπζονσπορ και ο Ζοζέ Μουρίνιο πανηγύρισε νίκη στο ντεμπούτο του στους «τζιαλορόσι»- Τα άλλα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων στα play off του Europa Conference League.

Η πρώτη παρουσία του Ζοζέ Μουρίνιο στον πάγκο της Ρόμα, συνδυάστηκε ιδανικά για τον Πορτογάλο τεχνικό, με την νίκη (1-2) των Ρωμαίων στην έδρα της Τράνζοσπορ του Τάσου Μπακασέτα και η ιταλική ομάδα έκανε βήμα πρόκρισης από τα playoffs του Europa Conference League.

Τo πρώτο ημίχρονο ήταν άκαρπο και για τις δυο ομάδες στις λίγες προσπάθειες που είχαν για να σκοράρουν και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο 55′, ο Λορέντζο Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ για τους Ρωμαίους, αλλά ύστερα από 9 λεπτά, ο Αντρέας Κορνέλιους έκανε το 1-1 με κεφαλιά από την σέντρα του Μπρούνο Πέρες.

Ο Ουζμπέκος Έλντορ Σομουρόντοφ, που αποκτήθηκε από την Τζένοα έγραψε το 2-1 στο 81′ για τους Ιταλούς που θα πρέπει να είναι προσεκτικοί γιατί έχουν εύθραστο προβάδισμα νίκης με διαφορά ενός γκολ.