Τσεχία – Μολδαβία 3-0: Προκρίθηκε πανηγυρικά (highlights)

Την τύχη στα χέρια της κράταγε η Τσεχία και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη! Επικράτησε με σκορ 3-0 και πανηγύρισε άλλη μια πρόκριση σε τελικά Euro.

Οι Μολδαβοί έπαιζαν αποκλειστικά για τη νίκη, με το όνειρο της παρθενικής εμφάνισης σε τελικά Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος να σβήνει στο στάδιο Αντρούβ.

Προβάδισμα πρόκρισης

Στο ξεκίνημα η Τσεχία έδειξε αποφασισμένη να ελέγξει μεσοεπιθετικά το παιχνίδι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα δυο τελικές προσπάθειες στο ίδιο λεπτό σε σουτ των Άνταμ Χλόζεκ και Νταβίντ Ντούντερα (10’), κάνοντας τις προθέσεις της ορατές με το… καλησπέρα .

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μια καλή στιγμή, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ντούντερα.

Ο επιθετικός των γηπεδούχων βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

To πρώτο γκολ της βραδιάς δεν άργησε να έρθει. Στο 14ο λεπτό, ο Χορί τροφοδότησε έξοχα τον Ντούντερα, ο οποίος με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ραϊλεάν.

Οι Μολδαβοί προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, αλλά το μόνο που κατάφεραν στο πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ του Μοτσπάν εκτός στόχου.

Η πρόκριση φωνάζει Τσεχία!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσεχία συνεχίζει να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο. Τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο εύκολα, μετά και την κόκκινη κάρτα που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Μπαμπόγκλο να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες και να ανοίγει τον δρόμο της πρόκρισης για τους γηπεδούχους.

Στο 72ο λεπτό ο Τόμας Χόρ με εξαιρετικό σουτ κάνει το 2-0 έχοντας πλέον χαράξει την πρόκριση της ομάδας.

Η Τσεχία πέτυχε και τρίτο γκολ λίγο πριν τη λήξη.

Ο Τόμας Σούτσεκ με δυνατό σουτ, στο 89′, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην “χρυσή” πρόκριση.