Δανία-Καζακστάν 3-1: Νίκη… μισή πρόκριση! (highlights)

Οι γηπεδούχοι «έκαναν τη δουλειά» τους και βρίσκονται κοντά στην τελική φάση του EURO 2024.

Νίκη… μισή πρόκριση στα γήπεδα της Γερμανίας πήρε η Δανία απέναντι στο Καζακστάν, επικρατώντας με 3-1 στην 7η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024 στο Group H.

Το σύνολο του Κάσπερ Χιούλμαντ είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την επικράτηση από το πρώτο μέρος, όταν προηγήθηκε 2-0 στο τελευταίο δεκάλεπτό του, με τα γκολ των Βιντ (36′) και Σκοβ (45+2′).

Ο τελευταίος σκόραρε ξανά τρία λεπτά μετά την ανάπαυλα (48′), εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ασίστ του κορυφαίου του γηπέδου, Κρίστιαν Έρικσεν.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 με τον Βορογκόβσκι (58′), ο οποίος μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο και μετουσίωσε σε γκολ την πρώτη καλή στιγμή της ομάδας του στον αγώνα. Ακολούθησε πίεση και προσπάθεια για δεύτερο τέρμα που θα τους «έβαζε» ξανά στο ματς, αλλά παρά το «νεκρό» 10λεπτο των γηπεδούχων, αυτό δεν ήρθε…

Με τη νίκη της η Δανία «έπιασε» στην κορυφή την Σλοβενία στους16 βαθμούς (δύο ομάδες περνούν στο EURO 2024 από τον όμιλο), ενώ παράλληλα διεύρυνε τη διαφορά από το Καζακστάν και τη Φιναλνδία στους τέσσερις (έχουν από 12).

Από την πλευρά τους οι Καζάκοι ήταν… άφαντοι στο παιχνίδι ως το 3-0 και ενώ είχαν την ευκαιρία με νίκη να βρεθούν αυτοί πάνω από τους αντιπάλους τους και σε θέση πρόκρισης στην τελική φάση, δεν την εκμεταλλεύτηκαν…