Λετονία – Ουαλία 0-2: Παραμένει ζωντανή σε όμιλο «φωτιά» (highlights)

Η Ουαλία επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και πέρασε από τη Ρίγα επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Η Ουαλία κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο με κατοχή μπάλας και 11 τελικές. Το γκολ ήρθε μετά την άτσαλη ενέργεια του Ντούμπρα που ανέτρεψε τον Χάρι Ουίλσον και έδωσε την ευκαιρία στον Ράμσει να σκοράρει με πέναλτι (0-1, 28ο λεπτό). Πολύ σκληρό το δεύτερο ημίχρονο και η Λετονία μέσα στο παιχνίδι για 96 λεπτά. Η Ουαλία βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα στην 23η τελική της και καθάρισε το ματς με τον Μπρουκς (0-2, 96ο λεπτό) που είχε περάσει αλλαγή στη θέση του Ράμσεϊ στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους.

Τον περασμένο Μάρτιο είχε επικρατήσει στο Κάρντιφ με γκολ του Κίφ Μουρ (1-0). Στην πρωτεύουσα της Λετονίας, δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στην ουραγό του 4ου ομίλου που συνεχίζει χωρίς βαθμό μετά από πέντε αγωνιστικές και ουσιαστικά έχει αποκλειστεί. Η Ουαλία με τον Ρομπ Πέιτζ υπό πίεση, έφτασε τους 7 βαθμούς και την ερχόμενη αγωνιστική που θα διεξαχθεί τον Οκτώβριο υποδέχεται την Κροατία (15/10) που νωρίτερα νίκησε εκτός έδρας την Αρμενία (0-1).