Κύπρος-Σκωτία 0-3: Απόλυτη με 5 στα 5 (Highlights)

Η Σκωτία πέρασε από την Λάρνακα, επικρατώντας της Κύπρου με 3-0 στο «Γιώργος Καραπατάκης» για την 5η αγωνιστική της προκριματικής φάσης των ομίλων του Euro 2024.

Οι Σκωτσέζοι έκαναν το 5 στα 5 στον 1ο όμιλο και συνεχίζουν ακάθεκτοι για την πρωτιά και την πρόκριση στα τελικά της Γερμανίας.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν κατά κράτος στο πρώτο ημίχρονο όταν σημείωσαν και τα τρία τους γκολ.

Άνοιξαν το σκορ στο 6’ με κεφαλιά του ΜακΤόμινει και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 16’ με σουτ του Πόρτεους μέσα από την περιοχή.

Στο 30’ ο ΜακΓκιν με υπέροχο σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-0.

Στγην επανάληψη η Σκωτία διαχειρίστηκε απλά το ματς, αν και στο 75’ είχε σουτ στο δοκάρι με τον ΜακΤόμινει.

Η Κύπρος δεν απείλησε ουσιαστικά και είχε τέσσερα σουτ που δεν προβλημάτισαν τον Γκαν, όλα από τον Γρηγόρη Κάστανο, κορυφαίο παίκτης της.